Organize Sanayi Bölgeleri Derneği’nden Önemli Tesbitler


HİLMİ-UGURTAS

UĞURTAŞ’ TAN OSB’ LERE İLİŞKİN ÖNEMLİ TESPİTLER

 

Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) ‘ nin Ankara’ da gerçekleşen 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı’ nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ nin 2023 hedeflerine bugünkü teknolojik altyapısı ile varma şansının olmadığını vurgulayan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş;sanayicileri bu konularda bilinçlendirme ve teşvik etme yönünde OSB yöneticilerine büyük görevler düştüğünü kaydetti.

 

2023 yılında Türkiye’ nin GSMH’ sinin 1,5 trilyon dolar olacağını belirten Uğurtaş, hedeflere varmak için ise 2 trilyona ihtiyaç olduğunu söyledi. Türkiye’ nin alt ve orta seviyede teknolojik ürünler ihraç eden bir ülke olduğunu vurgulayan Uğurtaş, konuşmasında önemli tespitlerde bulundu:

 

“Ülke olarak, İleri teknoloji ile ihracatımız, toplam ihracatımızın %1.9’ udur. Bu oran Güney Kore’ de %30’un üstünde, Brezilya’ da % 11, Endonezya’ da ise % 7’nin üzerindedir. Bu da demek oluyor ki, bizim sanayicilerimizi orta ve yüksek teknolojiye doğru yönlendirmemiz gerekmektedir. Tek başına yüksek teknolojiyi kullanmamız da yetmez. En pahalı makine ve/veya tezgahı alıp üretim yapmak sadece bizim geçici süre rekabet etme şansımızı artırır ya da Türkiye’ ye ucuz emek gücünü transfer ederek bir yere gitme şansı yaratır ki o da ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasını sağlamaz.”

 

“OSB Yönetimlerinin sorumlulukları”

“Biz OSB yöneticileri olarak sanayicilerimizi bu konularda bilinçlendirmeli ve teşvik etmeliyiz. Bu konuda ilk yapılması gereken şey, Eğitime önem vermektir. Bizlerin yetişmiş ara elemana ihtiyacımız var. Bunun yolu da OSB’ler de meslek lisesi açmaktan geçiyor. Manisa ve Çerkezköy OSB, Meslek liselerini açtılar ve burslu öğrenci okutmaya başladılar. Bakanlığımız da bu konuda ciddi bir teşvik getirdi. Bu uygulamaların yaygınlaşarak devam etmesi gerekiyor.

 

Teknoparklar kurabiliriz, Meslek Yüksek okullarını bölgelerimizde kurabiliriz ama bu farklılıkları sanayicimize bizler sağlayabiliriz. Sanayicilerimizin çok büyük bir kısmı günlük mücadelelerin içerisinde boğuşurken gerçek hedeflerine ulaşma konusunda kendilerine doğru bir yön çizemiyorlar.”

 

“OSB’ lerde kaynak sorunu”

OSB’ lerin ciddi kaynak sorunu olduğunu da belirten Hilmi Uğurtaş, Emlak vergisi, Çevre vergisi ve aydınlatma vergilerinin mutlaka OSB tüzel kişiliklerine bırakılması gerektiğini söyledi. Bu konuyu daha önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ e de ifade ettiklerini anlatan Uğurtaş, Bakan Ergün’ ün bundan 2 ay önce, Emlak Vergilerinin Belediyeler tarafından toplanmaması gerektiği konusundaki söylemlerini hatırlatarak: “Demek ki, siz doğru şeyleri söyledikçe en sonunda kamuoyu da bu fikirlerin etrafında toplanıyor. İhtiyaçlarımız ve inandığımız şeyleri söylemeye devam etmek zorundayız. OSB’lerin ve sanayimizin geleceğini düşünüyorsak doğruları söylemekten vazgeçmemeliyiz.” Dedi.


Yazan - 31 Mayıs 2013. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x