Orkide ayçiçeğinden enerji üretecek


Orkide Yağları’nın grup şirketlerinden Reka, 10 milyon dolarlık yatırımıyla ham yağ üretmenin yanı sıra ayçiçeğinden enerji üretecek.
        
İZMİR – Orkide Yağları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay, “Ayçiçeği  kabuğu bizim için hazır kömür demek. Avrupa’da benzer örnekleri var. Bu kabukları yakarak 6-7 milyon kilowattsaat enerji elde edeceğiz. 10 milyon dolar civarında bir yatırım planlıyoruz” dedi.

Küçükbay, yaptığı yazılı açıklamada, 2010 yılında 400 milyon dolarlık ciroya ulaştıklarını, 2011 yılında 100 milyon doları ihracattan olmak üzere, toplam 500 milyon dolar ciro hedeflediklerini belirtti.

Orkide Yağları’nın grup şirketlerinden Reka AŞ’nin Muratlı’da 150 dönüm alan üzerine kuracağı ham yağ fabrikasının 2012 yılında hizmete açılacağını hatırlatan Ahmet Küçükbay, 150 dönümde faaliyet gösterecek fabrikada 500 kişilik istihdam yaratacaklarını bildirdi.

Türkiye’de malı üreticiden alıp, işleyen ve rafine eden ilk entegre tesisi kuracaklarını belirten Ahmet Küçükbay, şunları söyledi:

“Müstahsilden alınan ürünü modern bir sistemle kırıp yağ elde edeceğiz. Ayçiçeğinden yüzde 40-45 oranında yağ çıkıyor, geri kalanı küspe olarak kalıyor. Küspenin depolanması zordur. Çünkü toz halindeki küspe çabuk bozulur. Biz bunun daha uzun süre dayanması için tanelenmesini sağlayacak bir sistem oluşturacağız.

DİĞER HABERLER
Uluslararası Gıda İhtisas ve İçecek fuarları Antalya'da yapıldı

Tekirdağ’daki ham yağ üretim tesisimizde ayrıca enerji yatırımını da gündeme getireceğiz. Devlet tarımsal atıklardan elde edilen elektrik enerjisini teşvik ediyor. Türkiye’deki sistemler ayçiçeğini kabuklu sıkıyor. Küspesi yeme gidiyor ve besin değeri de düşük. Halbuki o kabuğu ayırıp sıktığınızda, o küçük taneciğin protein değeri daha yüksek. Biz de bunu dikkate alarak, kabuk yakma projesini geliştirdik.

Kabuk bizim için hazır kömür demek. Avrupa’da benzer örnekleri var. Bu kabukları yakma işleminden 6-7 milyon kilowattsaat enerji elde edeceğiz. 10 milyon dolar civarında bir yatırım planlıyoruz. Bin 500 ton çekirdek kıracağız. Hem sistemin ihtiyacı olan buhar elde edeceğiz. Hem de enerjiyi fabrikada kullanacağız. Bu da artı bir değer ve işletmenin karlılığını artıran iyi bir yatırım olacak.”


22 Nisan 2011. 12:26
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x