Orkinos katliamı hat safhada


Çevre örgütü Pew tarafından hazırlanan bir rapor, Atlantik ve Akdeniz orkinosunda her yıl artan kaçak avlanmanın korkunç boyutlara ulaştığını ortaya koydu

Rapora göre 2008 yılında, Uluslararası Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu (ICCAT) tarafından belirlenen kotaların yüzde 31 üzerine çıkan kayıt altına alınmış orkinos ticareti 2009 ve 2010 yıllarında kotaları ikiye katlamış.

Pew çevre örgütünün raporuna göre, ICCAT 2009 yılı için kotayı 21 bin 780,5 ton olarak belirlerken kayıtlı ticaret bu miktarı yüzde 75 aşarak 38 bin tonu aşmış. Geçen yıl ise daha da kötüleşen bu oran, 13,5 bin ton kotaya karşın 32,6 bin ton ticaret şeklinde gerçekleşmiş.

ICCAT uzmanları, bu ölçüde kaçak avlanmanın devam etmesi halinde Akdeniz orkinosu stokunun 2022 yılında tükenmemesi ihtimalinin yüzde 24’ten az olduğu uyarısında bulunuyor.

Pew’e göre dev ağlar kullanan sanayi tipi balıkçı gemileriyle avlanan orkinoslar Akdeniz çevresindeki balık çiftliklerine nakledilerek sahte belgelerle piyasaya sürülüyor. İtalya başta olmak üzere bazı Akdeniz ülkelerinde akıntı ağı avcılığı gibi yasak ekipmanların kullanımı devam ediyor.


DİĞER HABERLER
'Lüfer'i Kurtarırsa Erdoğan kurtaracak
18 Ekim 2011. 14:45
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x