Ormanlarda keçilere sınırlı özgürlük


Ormanlara verdikleri zarar nedeniyle bu alanlara girmeleri yasaklanan keçilere sınırlı özgürlük gündeme düştü.   Bu konu ile ilgili olarak aa ajansına bilgi veren Adana Orman Bölge Müdürü Ata Kahya, yaptığı açıklamada, şu an yürürlükte olan uygulama kapsamında keçilerini ormanlık alanda otlatanlara ceza verildiğini hatırlatarak, ”Köylümüz ceza yese de keçisinden ayrılamıyor, keçi beslemeden vazgeçmiyor” dedi. Bu nedenle orman köylüsünü rahatlatacak bir düzenleme yapıldığını belirten Kahya, şunları söyledi:

”Keçiler Türkiye’nin bir gerçeği. Bunu göz önüne alarak Genel Müdürlüğümüz, ‘Otlatma Yönetmeliği’ diye bir yönetmelik hazırladı. Yönetmeliğe göre, keçilerin artık zarar veremeyeceği, zıpladığında boyunun yetişmediği, büyük ormanlık alanlarda otlatılmasına müsaade edeceğiz. Keçilerin fidanlık alanlar dışında otlatılmasında sakınca görmüyoruz. Artık köylümüz kafasına göre değil ama plana göre otlatma yapacak. Bu uygulama hem bizi hem de köylümüzü rahatlatacak.”

Kahya, köylülere ormanlarda belirli otlatma bölgelerinin verileceğini ve bu alanların her yıl değişeceğini de söyledi.

Yönetmeliğin önümüzdeki günlerde çıkacağını anlatan Kahya, ”Biz köylümüzü, belirlenen alanlarda otlatma konusunda bilgilendirecek ve teşvik edeceğiz. Ormanlarımızı mevkilere ayırarak her köyde planlama yapacağız” diye konuştu.

Köylüye 41 milyon lira ödendi

Orman köylüsüyle her alanda ortak çalışma yaptıklarını ve yardımcı olduklarını vurgulayan Kahya, süt sığırcılığı ve köylere güneş enerjisi konusunda da yardımcı olduklarını bildirdi. Kahya, güneş enerjisiyle, odun sobalarının ve ormanların kesiminin önüne geçildiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

”Ormanların rehabilitasyondan yangınla mücadeleye kadar bizimle çalışan orman köylüsüne, üretiminin her aşamasında destek veriyoruz. 2011 yılında köylülerimize orman kesimi gibi üretim faaliyetlerinde yaklaşık 28 milyon lira ödedik. Orman köylümüze dikim, çapa çalışmaları gibi konularda da 12 milyon lira ödeme yaptık. Bu köylerimize 1,3 milyon lira da güneş enerjisi ve süt sığırcılığı gibi alanlarda yatırım yaptık. Köylülerimize geçen yıl toplamda 41 milyon liralık ödeme yaptık.”


27 Ocak 2012. 11:27
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x