Ormanları Yangından Keçiler Koruyacak


Ağaçlara zarar verdiklerine inanılan ve uzun yıllar ormandan adeta kovulan keçiler, ”yangın önleyici”olarak ormanlara dönüyor.

 

Keçilerin ormanda otlatılmasını yasak olmaktan çıkaran torba yasanın ardından, bir süre önce yayımlanan yönetmelik, ”fahri dip temizleyicileri” olarak görülen bu hayvanların ormana dönmelerinin önünü açtı.

 

Yeni yönetmelikte, keçilerin, ”Ormanda seyreltme yaptıkları, dipte biriken otları temizledikleri, yangın çıkmasının önüne geçtikleri ve açtıkları patika yollar sayesinde ise yangının iç bölgelere yayılmasını engelledikleri” gerekçesiyle ormana girmelerine izin verildi.

 

İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, bu yönetmelikle, keçilerin ormana zarar vermediğinin, aksine yangını önlediğinin kabul edildiğini söyledi.

 

Bu konuda çıkarılan kanunları ve yapılan çalışmaları yerinde bulan Türer, keçilerin ormanda otlatılmasıyla, orman yangınlarında geçmiş senelere göre azalma yaşanacağını savundu.


Yazan - 4 Eylül 2012. Kategori KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK, HAYVANCILIK, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x