Ortadoğu Gıda Fuarı’nda Türkiye Rüzgarı


Abu Dabi’de düzenlenen Ortadoğu Gıda Fuarı’nın yüzde 20’sini Türk firmaları kapladı.

İTO Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, iki ülke arasındaki gıda ticaretini kısa sürede 250 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de dün açılan Ortadoğu Gıda ve Gıda Ürünleri Fuarı’nda (Sial) Türk markaları gövde gösterisi yaptı. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) organizasyonuyla fuara 37 firma ve TSE katıldı. Fuar 40’ın üzerinde ülkeden 500 firma katılıyor.

Hükümet ekti biz biçiyoruz

Fuara katılan Keskinoğlu Tavukçuluk Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu, BAE’de zeytinyağı pazarında ilk 4’te yer aldıklarını ifade etti. Türk firmalarının bu ülkelerde çok büyük ilgi gördüğünü kaydeden Keskinoğlu, “Hükümetin son yıllarda yaptığı çalışmalardan sonra, bu bölgelerde Türk ürünlerine olan sempati artıyor. Sonuçlarını görüyoruz” dedi.

Çaykur Başkanı İmdat Sütlüoğlu da, Ortadoğu’da Seylan çayının ağırlıklı olarak tüketildiğini, ancak Türk çayının daha sağlıklı olduğunu vurguladı.

Süt ürünü ihracatı

İTO Genel Sekreteri Cengiz Ersun, fuar alanında metrekare olarak yüzde 20’sinin Türk firmalarından oluştuğu bilgisini verdi. Alan büyüklüğünde Türkiye’nin BAE’den daha çok yer kapladığını söyleyen Ersun, fuara katılan firmalar arasında süt ürünleri firmalarının ağırlıkta olduğunu ifade etti. Ersun, “Avrupa ülkelerine süt ürünleri ihraç edemediğimiz için bu pazarlara yöneldik” dedi. Ersun, ayrıca önümüzdeki hafta 150 firma ile Cezayir’e gideceklerini söyledi.

DİĞER HABERLER
TÜKSİAD: Ay çekirdeğinde kalite düştü

Hızımızdan korkuyorlar

İTO Başkan Yardımcısı Dursun Topçu da iki ülke arasındaki gıda ticaretinin geçen yıl 103 milyon dolar olduğunu söyledi. Bu yıl bu rakamın 130 milyon doları geçeceğini tahmin ettiklerini belirtti. Topçu, “2015’te iki ülke arasındaki gıda ticaretinin hacmini 250 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz” iddiasında bulundu. Dünyadaki gelişmeler hakkında da yorum yapan Topçu, ekonomik krizle boğuşan İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerin Türkiye’nin büyüme hızından korktuğunu ifade etti.

 

 


22 Kasım 2011. 12:19
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x