Örtü altında fidanlar dikilmeye başlandı


orta_clip_image010_0000Kumluca ilçesinde örtü altında 15 bin dekar alanda güzlük dikim yapılacak.

 

 

ANTALYA – Türkiye’de örtü altı üretimde önemli bir yeri olan Kumluca ilçesinde 15 bin dekar alanda, yeni sezon fide dikimine başlandı.

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Adem Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl güzlük üretim yapacak çiftçileri, toprak hazırlığı, fide dikimi ve sonraki aşamalar konusunda bilgilendirdiklerini söyledi. Aydın, güzlük üretim yapılan alanların yüzde 50’sine yakın bir bölümünde domates üretimi yapılacağını kaydetti.

 

 

Fide dikimi sırasında vatandaşların hava sıcaklığı konusunda dikkatli olmaları gerektiğini belirten Aydın, ayrıca çiftçilerin beldeler ve köylerde daimi görevli tarım danışmanlarından yeni sezon konusunda gerekli bilgileri alabileceklerini bildirdi. Aydın, dikilen fidelerin cinsine göre, 75 ila 90 gün arasında ürün vermeye başlayacağını ifade etti.

 
Aydın, “Bu yıl ilçemizde yaklaşık 15 bin dekar alanda güzlük sezon üretim yapılacağını tahmin ediyoruz. Yeni sezon üreticilerimizin bol, bereketli ve afetsiz bir sezon geçirmelerini temenni ediyoruz” dedi.

 

 

Serasında yeni sezon güzlük fide dikimi gerçekleştiren çiftçi Halil Aydın da güz sezonunda serasına domates fidesi diktiğini söyledi. Sezonun bol ve bereketli geçmesi için çeşit seçimine çok dikkat ettiklerini anlatan Aydın, yeni sezonda bol ve kaliteli ürün elde edip, ürünlerini satabilecek pazarlar bulmayı diledi.

 


Yazan - 4 Eylül 2013. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x