Osmanlı Bankası müze oldu


low_document2

 

 
Osmanlı Bankası`nın Bankalar Caddesi`ndeki eski genel müdürlük binasında kurulan Osmanlı Bankası Müzesi, Garanti Bankası`nın çatısı altında faaliyet gösteren Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi`nin bünyesinde yer alıyor. Bankanın zengin arşivinden yararlanılarak, binada bulunan kasa dairelerinin içinde ve etrafında düzenlenen müze, Osmanlı İmparatorluğu`nun merkez bankası, emisyon bankası ve hazinedarı olarak görev yapan Osmanlı Bankası`nın tarihine ışık tutuyor.

 

Müzede sergilenen obje ve belgeler, bankanın merkezi rol oynadığı geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerinin az bilinen dünyasının kapılarını aralıyor. Kronolojik olduğu kadar tematik bir mantığı da içeren müzede, bir yandan Osmanlı Bankası`nın 80 yıllık süreçte geçirdiği önemli değişiklikler, yaşanan krizler ve gelişmeler ele alınırken, diğer yandan aynı dönemin şube binaları, müşterileri, faaliyet alanları ve çalışan profili vurgulanıyor. Müzenin kurgusu, bankanın 1856`da kurulması ve 1863 yılında devlet bankası statüsüne yükseltilmesiyle başlıyor.

 

images (2)

 

1870`lerde yaşanan sıkıntılı yıllardan sonra, 1880`den itibaren görülen büyüme ele alınıyor ve bankanın 1914 öncesinde ulaştığı en güçlü döneme kadar olan süreç işleniyor. Bu noktadan itibaren kurgu, tematik bir anlatıma yöneliyor. Osmanlı toplumunu, siyasetini ve ekonomisini yansıtan arşiv belgeleriyle; bankanın borsa operasyonları, ülke çapına yayılmış şubeleri, çeşitli müşteri kategorileri ile banka çalışanlarından kesitler sunuluyor, tanıdık simalar inceleniyor.
Kronolojik akışa tekrar dönülerek, Birinci Dünya Savaşı`nda yaşanan zorluklar, Ankara Hükümeti`yle ilk temaslar ve Türkiye Cumhuriyeti`nin kurulmasıyla birlikte oluşan yeni dengelerin ele alındığı bölümlerle müzenin ana kurgusu sona eriyor. Müzenin ana sergileme alanının ortasında bulunan dört kasa dairesi, belirli tipteki belgeleri ayrıntılı şekilde sergilemek için kullanılıyor. İç içe geçmiş yapılarıyla bizzat bir müze objesi olan dört kasada, bankanın muhasebe defterleri, müşteriler tarafından emanet edilen hisse senetleri ve tahvillerin yanı sıra, müşteri dosyaları, personel dosyaları ve banknotlar sergileniyor. Kasaların dışındaki mekânda ise ziyaretçilerin bizzat inceleyebilecekleri dosyalar, müşteri kartı, hisse senetleri ve fotoğraflar yer alıyor. Adını dönemin 20 kuruşluk sikkelerinden alan Mecidiye Kasası`nda, Osmanlı Bankası`nın en önemli işlevleri arasında yer alan kağıt para ihracı ve Osmanlı para sistemi hakkında bilgi veren belgeler tanıtılıyor. 1863-1914 yılları arasında banka tarafından basılan her bir banknotun hikayesinin, tasarımı, provaları, kayıtları ve örnekleriyle birlikte anlatıldığı iki katlı kasada, Osmanlı Bankası arşivinin yanı sıra, Tahsin İsbiroğlu`nun koleksiyonundan seçilen banknotlar da sergileniyor. Müze güzergâhının bitiminde yer alan bilgisayar ekranları, ziyaretçilerin, bankanın tarihini oluşturan belgelere daha yakından ve interaktif şekilde erişmesini sağlıyor. Kronolojik ve tematik olmak üzere iki alternatif kurgudan hareketle kullanılabilen ekranlardan, Osmanlı Bankası tarihinin başlıca dönemleri, siyaseti ve ekonomisiyle, dönemin önemli kişi ve olayları hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşılabiliyor. Her dönem veya temanın alt başlıklarında yer alan olay ve gelişmeler, belgeler eşliğinde tanıtılıyor. Müzede sergilenen malzemenin esasını, faaliyette bulunduğu döneme ait belge ve bilgilerle devlet arşivlerine alternatif teşkil eden Osmanlı Bankası arşivleri oluşturuyor. Arşivdeki belgeler, başka kaynaklardan elde edilen belge, obje ve fotoğraflar kullanılarak zenginleştiriliyor. Her öğesinin, ait olduğu dönemin siyaseti, ekonomisi, toplumu, hatta gündelik yaşamı ve kültürüyle ilişkilendirilebilecek birer ipucu olarak değerlendirildiği Osmanlı Bankası Müzesi, yalnızca bir kurumun öyküsünü aktarmakla kalmıyor, kendi başına bir anlatım mekânı oluşturuyor. Ana eksenini Osmanlı Bankası tarihinin oluşturduğu müze, içeriği ve tasarımıyla, toplumsal tarih bilincinin yaratılmasına imkân sağlıyor.

images

Ziyaret Gün ve Saatleri:Pazartesi günü hariç, salı-cumartesi: 12.00 – 20:00, pazar: 10.30 – 18.00 saatlerinde ziyarete açıktır.
Ücretsizdir.
Osmanlı Bankası müze oldu
İstanbul’daki Bankalar Caddesi`ndeki eski genel müdürlük binası Osmanlı Bankası Müzesi olarak şehrin gezilecek ilginç yerleri arasında

 

 

turvak

 

 

Nancy Azarbad (Şalom)

 

Banka Karaköy’deki meşhur sokağa ismini veren binada 1856 yılında “Ottoman Bank” adıyla kurulduğunda mütevazi bir finansal kuruluş idi.

 

O yıllarda Osmanlı Bankası İngiliz sermayesinin tamamen hakim olduğu, bankacılığın henüz gelişmeye başladığı İstanbul piyasasında yer edinmeye çalışan bir özel bir bankaydı. Günümüzde Doğuş Grubu’na satılan Osmanlı Bankası yeni kimliğiyle 5 yıl kadar hizmetten sonra 2001 yılında ülkeyi sarsan krizin sonucunda faaliyetine son vererek, Garanti Bankası ile birleşerek tarihe karıştı.

 
Bugün müze olan bankayı gezmek, kasa dairelerinin içine girmek son derece heyecan veriyor.
Müze’de Sultan II. Abdülhamit’in hesaplarından, ressam ve arkeolog olan Osman Hamdi beye, tanıdığımız tarihten kişilerin hesapları ile ilgili belgeleri görmek mümkün.

 

 

1886 yılında, İzmir’in hali vakti yerinde ailelerinden Uşakizadeler’den 21 yaşındaki Halid Ziya Bey, geleceğin meşhur romancısı;

 

Halit_Ziya_Usakligil_EgitimilkCom

 

 

Osmanlı Bankası’nın İzmir şubesinin Türkçe servisinde çalışmaya başlamıştı.

Yıllar sonra “Kırk Yıl” adı altında topladığı anılarında yedi yıl süren banka memuriyetine değinen Uşaklıgil bankaya girişini, orada tek Türk olarak çalışmanın verdiği hissi, şubede çalışırken başından geçen bazı olayları anlatmıştı.

Müzeyi gezdikten sonra Salt’ın kütüphanesine uğrayıp arşive göz atabilir ardında restoranında keyifli bir yemek veya kahve eşliğinde dinlenmekten keyifli alabilirsiniz.
Yerli yabancı turistlerin hayranlıkla gezdiği, eşi benzerinin olmadığı bu müze size keyifli bir öğleden sonranızda sevdiklerinizle güzel anlar paylaşmanız için şehirde tatlı bir alternatif niteliğinde.


Yazan - 16 Ağustos 2015. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x