Osmanlı Saray Mimarı Balyan Ailesine Anıtmezar


kry_6503

 

 

 

Osmanlı Saray Mimarları Balyan Ailesi’nin Üsküdar Surp Haç Ermeni Kilisesi Mezarlığı’nda yapılan anıtmezarı düzenlenen törenle açıldı.

 

 

Açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kültür Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan ile Ermeni Cematinin dini temsilcileri, işadamları ve Başkan Topbaş’ın Danışmanı Nadya Taşel katıldı.

 

 

Açılışta konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’a iz bırakan ve eserleriyle gurur duyulan Balyan Ailesi’nin anıtmezarının açılışının heyecan verici olduğunu belirterek, “Emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Aynı ortak kaderi paylaştığımız dünyada kadim bir medeniyet şehri olan İstanbul, tarih boyunca farklılıkları huzur ve barış içinde yaşatan yapısıyla bilindi. Geçmişten günümüze kadar taş üstüne taş koyarak bu şehre hizmet edenlere müteşekkiriz” diye konuştu.

 

 

Balyan Ailesi’nin 5 kuşak boyunca İstanbul’da saray mimarlığı yaptığını ve ciddi eserler ürettiğini hatırlatan Kadir Topbaş, “Dolmabahçe Sarayı, Beyazıt Kulesi, birçok kasır ve camilere kadar olağanüstü güzel eserler ortaya koymuş insanlar. Her biri derin bir akıl ile İstanbul’un temsilcileri olmuş bu aile şehrimizin mimari gelişmesine de önemli katkılar sunmuştur. Büyük eserler ortaya koymuşlardır. İstanbul unutulmaz eserler ortaya koyan mimarlar açısından çok zengin bir şehir. eserler ortaya koymuşlar. Biz de bu heyecan üzerinden geleceğe gitmeye çalışıyoruz. Bu güzel insanlardan bir kaçı da bu anıt mezarda meftun bulunan Balyan Ailesi’dir Heyecanlarını ve ruhların bu şehre vererek çok güzel” ifadelerini kullandı.

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanlığı, Balyan Ailesi’nin Anıtmezarının inşası sırasında Surp Haç Ermeni Kilisesi Mezarlığı’nın altyapı, aydınlatma gibi ihtiyaçlarını da giderd


Yazan - 1 Ekim 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x