Otellerdeki yemek israfına çare aranıyor!


Her yıl 60 bin ton yemek çöpe gidiyor! Normalde 1500 gram yemek yemesi gereken insanlar otellerde üç katı yemek alıyor…
 
Altın Kepçe Turizm ve Aşçılar Derneği Başkanı Mustafa Nail Özden, her şey dahil sisteminde hizmet veren otellerdeki yemek israfına dikkati çekerek, Alanya’da yılda ortalama 60 bin ton yemeğin çöpe atıldığını bildirdi.

Mustafa Nail Özden, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afrika’da insanların açlık ve susuzluk nedeniyle hayatını kaybettiğini anımsatarak, her şey dahil sistemde hizmet veren otellerde her öğün hazırlanan 3 tabak yemekten ikisinin çöpe atıldığını söyledi.

Otelde kalan müşterilerden kimin ne kadar yemek yiyeceğinin bilinmemesi nedeniyle açık büfelerde bir kişinin günlük tükettiği yemek miktarının 3 katı kadar yemeğin servis edildiğini anlatan Özden, otellerde hazırlanan yemeklerin yüzde 70’inin israf edildiğini öne sürdü.

Özden, yıllık 20 milyon geceleme sayısına ulaşan Alanya’da ortalama bir yılda 60 bin ton yemeğin çöpe atıldığını kaydetti.

Özden, şunları söyledi:

”Her şey dahil sistemde hizmet veren otellerde sabah saat 7’den aksam 8’e kadar yenilen ve içilen gıdalar misafirlere açık büfe olarak servis yapılır. Açık büfe olarak adlandırdığımız sistem, çeşitli yemek, salata, tatlı ve içeceklerin büfelerde misafirlere sunulmasıdır. Otelde kalan misafirler ellerinde tabaklarla bu büfelerden seçtikleri yiyecekleri kendileri alır. Ayrıca masalara da garsonlar sürekli olarak servis yapar. Her şey dahil sistemde hizmet veren otellerdeki israf da bu noktada başlar. Otelde kalan müşterilerin ne kadar yemek yiyeceği bilinmediğinden dolayı gıdaların tüketimden fazla servis edilmesi durumu ortaya çıkıyor. İnsanlar maalesef yiyemeyeceğini bile bile tekrar yemek almaya kalkmamak için tabaklarını tamamen dolduruyor. Çoğu zaman tabaktaki yemeğin büyük bölümü yenmeden çöpe atılmak zorunda kalınıyor. Açık büfelerde de çok miktarda gıda artarak çöpe atılıyor. Bir açık büfede bulunan yemeklerin ortalama yüzde 70’i çöpe atılıyor.”

DİĞER HABERLER
Murat Ülker babasının sözleriyle cevap verdi

”İNSAN GÜNDE ORTALAM 1500 GRAM YEMEK YİYEBİLİR”

Yemek yeme özgürlüğünün bir simgesi haline gelen açık büfelerin tam bir israf merkezi haline dönüştüğünü dile getiren Özden, bir insanın günde ortalama 1500 gram yemek yediğini, ancak açık büfelerde servis edilen yiyeceğin ise bir kişinin yiyebileceği yemek miktarının 3 katı olduğunu vurguladı. Açık büfelerde artan yemeklerin, tekrar servis edilmesinin insan sağlığına zararlı olması nedeniyle çöpe atıldığını ifade eden Özden, her şey dahil sistemde hizmet veren otellerde yemek israfının engellenmesi için çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Özden, şöyle devam etti:

” Bir insanın günde sabah öğle ve aksam öğünlerinde toplam 1500 gram yemek tüketir. Ama açık büfelerde kişi başına günlük 4 bin 500 gram veya 5 kilo yemek servisi yapılır. Bu yemeklerin 3’te birisini insan ancak tüketebiliyor. İsraf miktarını Alanya ile örnekleyecek olursak, ilçede ortalama yıllık geceleme sayısı ortalama 20 milyon. Buna göre ilçede yıllık çöpe atılan yemek miktarı da ortalama 60 bin tondur. Somali’de insanların açlık ve susuzluk nedeniyle öldüğünü düşünürsek, ilçemizdeki otellerde yemek israfına önem vermemiz gerektiğini anlarız. Her şey dahil sistemdeki otellerde yaşanan israfın engellenmesi amacıyla yapılacak tek çarenin yemek kültürünün geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum. Otellerde bu konuda bir birim oluşturulup, misafirleri bilgi verilerek israf daha aza indirilebilir.”

DİĞER HABERLER
Esrarlı pizza sosu ABD’de satışa çıktı

 


2 Eylül 2011. 15:26
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x