Otobüslerde Yumurta,Soğan,Lahmacun,Balkonda Mangal Yasaklanacak.


Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu yapılacak değişikliklerle şehirlerarası otobüslerde yumurta, soğan, lahmacun yenemeyecek, balkonda mangal yakmak yasaklanacak. Nikahsız eş ya da sevgili için de sürpriz bir düzenleme var. Bu durumda olanlara da tazminat hakkı tanınacak.
 
Borçlar Kanunu pek çok çağdaş yenilik içeriyor. En önemli yeniliklerden biri evsahibi – kiracı ilişkisine dair olacak. Uyarıya rağmen yüksek sesle müzik dinlemeye devam eden ya da balkonda mangal yapan kiracının sözleşmesi feshedilebilecek.

Kiracının vereceği güvence bedeli 3 aylık kira bedelini aşamayacak. Kira bedeli yabancı para olarak belirlendiyse 5 yıl boyunca kiraya zam yapılamayacak.

İşyerinde psikolojik taciz yani “mobbing” de Borçlar Kanunu’nda düzenleniyor. İşveren çalışanları psikolojik tacize karşı korumakla görevlendiriliyor.

Yeni Ticaret Kanunu tasarısındaki en önemli düzenleme ise tüketicinin korunmasına yönelik. Haksız rekabetin önlenmesi için evin kapısına gelerek veya yoldan çevirerek yapılan satışlar saldırgan satış yöntemi sayılarak kurallara bağlanacak.

“Sorumluluk sigortası” kavramı hukuk sistemine girecek. Yanlış tedavi uygulayan doktor, yanlış savunma yapan avukat, kötü yönetim sergileyen şirket yetkilisi tazminata mahkum olabilecek.

Davalı ya da davacı, hakimin kötü niyetli davrandığı iddiasıyla devlet aleyhine tazminat davası açabilecek. Devlet bu tazminatı gerektiğinde hakimden alabilecek.

DİĞER HABERLER
Zeytinde rekolte kaybı yüzde 80’e ulaştı

Tazminat talebinde bulunacakların kapsamı da genişletiliyor. Ağır bedensel zarar veya ölüm halinde zarar görenin veya ölenin yakınlarına da tazminat ödenebilecek. Ayrıca resmi nikahı olmayan, nişanlı ve sevgililerin tazminat istekleri de yasal dayanağa kavuşacak.

Yolcu taşımacılığında da çağdaş kurallar gözetilecek. Şehirlerarası yolculuklarda, yumurta, soğan, pide ve lahmacun yenilmeyecek; otobüslerde canlı hayvan taşınamayacak. Kamyon, otobüs, minibüs ve benzeri taşıtların arkasına yazı yazılamayacak.


4 Aralık 2010. 11:37
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x