Otomobillere Kış Lastiği Zorunluluğu Yok


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım kış lastiği zorunluluğunun ilk aşamada sadece ticari araçlara getirileceğini ve cezasının 500 TL olacağını açıkladı.

 

ÇANKIRI – İHA – Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’a yapılacak olan 3. havalimanının ardından Atatürk Havalimanı’nın kapatılacağı yönündeki iddialara ilişkin, “Biz duyumlara göre iş yapmayız, biz ne yapacağımızı biliyoruz. Yeni bir havalimanı yapacağız. Çok büyük kapasiteli havalimanı yapıldıktan sonra, Atatürk Havalimanı da daha küçük ölçekli olarak hizmete devam edecek” dedi.

 

KIŞ LASTİKLERİNDE ESNEKLİK MEVCUT

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çankırı’da Ilgaz Dağı Tüneli Temel Atma Töreni’ne katıldı. Bakan Yıldırım, tören sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, “Yeni yönetmeliğe kış lastiklerine bir cezai yaptırım söz konusu. Ceza miktarı nedir ve hangi araçları kapsıyor” sorusuna Yıldırım, “Kış mevsimine girdik. Dünden bugüne 10 derece birden sıcaklık azaldı. Dolayısıyla kışın yollarda vatandaşlarımızın mağdur olmaması, sürücülerin tedbirli olmaları esas. Her ne kadar karayollarımıza 7 gün 24 saat kar mücadele çalışmaları gerçekleştirecek olsalar dahi tedbirsiz yola çıkan özellikle ağır vasıtalardan dolayı, yollar kolayca kapanabiliyor ve bu mücadele oldukça zor bir şekilde yapılabiliyor. Bunun için bu yıldan itibaren 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış şartlarına uygun kar lastiği mecburiyeti getirdik. Bu süreler kış şartlarına göre değiştirilebilir. Öne alınabilir, sona ertelenebilir” cevabını verdi.     Buna yönelik bir esnekliğin mevcut olduğunu belirten Bakan Yıldırım, şu anda ilk etapta şehirlerarası çalışan yolcu ve yük taşımaya yönelik büyük araçları kapsadığını ifade etti. Yıldırım, ileriki yıllarda diğer araçlara da bu uygulamanın yansıtılacağını bildirdi. Denetimlerde amacın ceza yazmak değil, vatandaşların tedbirli olup olmadıklarını tespit etmek olduğunu anlatan Yıldırım, “Hem onları sıkıntı yaşamasının önüne geçirmek hem de taşıdıkları yolcunun mağdur olmamasını sağlamak.  Bunun için tedbiri olmayan araçlara yola devam izni verilmeyecek. Ama bu konuda ısrarlı olursa ceza da verilecek. Ceza miktarı 500 TL’dir” dedi.

 

ATATÜRK HAVALİMANI’NIN KAPATILACAĞI İDDİALARI 

 

 

Bakan Yıldırım, İstanbul’a yapılacak olan 3. havalimanının ardından Atatürk Havalimanı’nın kapatılacağı yönündeki iddialara ilişkin, “Biz duyumlara göre iş yapmayız, biz ne yapacağımızı biliyoruz. Yeni bir havalimanı yapacağız. Çok büyük kapasiteli havalimanı yapıldıktan sonra, Atatürk Havalimanı da daha küçük ölçekli olarak hizmete devam edecek” dedi.

 

 SİBER GÜVENLİK 

 

 

Başka bir gazetecinin, ‘siber güvenlikle ilgili raporun yayınlandığını’ hatırlatması üzerine Yıldırım, “Siber saldırılara karşı yüzde yüz tedbir alan hiçbir ülke yok. Bu yeni bir tehdit, bu yeni tehdide karşı da yeni önlemleri her ülke kendi imkanlarıyla almaya çalışıyor. Bir de bunu uluslararası boyutu var. Birlikte çalışmak da gerekiyor. Biz, zaman zaman siber güvenlik tatbikatları yaparak kurumlarımızın alt yapılarının dayanıklılığını ölçmeye çalışıyoruz” dedi.     Bundan sonra da siber güvenlikle ilgili bakanlığa görev verildiğini bildiren Yıldırım, ilgili tüm kurum ve bakanlıkların birlikte çalışacağını ve her türlü tedbirlerin alınacağını ifade etti. Çalışmaların başlatıldığını ifade eden Bakan Yıldırım, Aralık ayı içerisinde Türkiye’nin ulusal siber güvenlik strateji belgesinin yayınlanacağı ve buna göre de diğer önlemlerin alınmaya devam edeceğini söyledi. Yıldırım, “Dayanıklılık durumu, zayıf olan kurumlar var. Orta derecede dayanıklı olan kurumlar var. İyi olanlar var. Bunlarla ilgili gerekli uyarılar zaten kurumlara yapılmış durumda. Tedbirleri almaları konusunda gerekli çalışmaları başlattılar” şeklinde konuştu.


Yazan - 9 Kasım 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x