Şarap Yerine Üzüm Suyuna Yöneldiler


 

S.S.Mursallı  Köyü Tarımsal Kalkınma Koop. Başkanı Nihat Balkan

S.S.Mursallı Köyü Tarımsal Kalkınma Koop. Başkanı Nihat Balkan

 

 

NURİ ÇAĞLAR

ÇİFTLİK-TRAKYA BÜROSU

 

 

Kurdukları Kooperatif ile 2009 yılında  ürettikleri  üzümleri  şarap yaparak 400 bin litre ürün elde eden köylüler son çıkarılan ÖTV vergilerinin yüksekliği nedeniyle bu uğraşlarına son verdiler.

 

 

Tekirdağ Şarköy İlçesine Bağlı Mursallı köyü bölgelerinde  yetişen üzümleri değerlendirmek için S.S.Mursallı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi . Kurdular.Mursallı köyü  sakinleri ürettikleri  üzümleri Şaraba dönüştürmek için 2007 yılında yüzde elli devlet destekli Şaraphane kurdular.

DSCF4130eeeeeeeee

 

Bu yıla kadar şarap üreten   köylüler son çıkarılan ÖTV kanuni ile ilgili kararlar sonunda büyük gelir kaybı yaşadıkları için yönlerini üzüm suyuna çevirdiler.

 

 

Devletin Uygulamaları  Bizi Üzüm Suyuna Yöneltti.

 

 

DSCF0489

 

S.S.Mursallı  Köyü Tarımsal Kalkınma Koop. Başkanı Nihat Balkan Yapmış olduğu açıklamada.”2007 yılında başlayıp 2009 yılında şarap üretimine geçtik.0/0 50 Devlet desteğiyle kurduğumuz şaraphane de 200 bin litreyle üretimle başladık. Her yıl üretim artırımı yaparak 400 bin litreye çıkardık.Devletin Şarap üzerine uyguladığı ÖTV vergisi  ve  yasalar Şarap sektörünü bitirme noktasına getirdi. Biz de Tekirdağ Bağcılık Araştırmanın yardımıyla üzüm suyunu sıkıp şişelemeyi  karalaştırdık. Köyümüzde 400 bin   üzüm üretiliyor. 61 ortaklı kooperatifimizde 250 bin üzüm üreticisi var. Mursallı üzüm üreticisinin mahsulünü Şarap ve Üzüm suyu  yapıp şişeleyerek köylümüze ve yurt ekonomisine katkı sağlıyoruz .Bu yıl ilk olarak 3 bin litre üzüm suyu şişeledik. Önümüzdeki yıl 150 bin litre hedefliyoruz. Her yıl  100 bin litre kapasitemizi artırarak bölgemizden daha fazla üzüm almayı amaçlıyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER
TÜBİTAK’ın Reddettiği Proje Dünya Birincisi Oldu

 


19 Ekim 2013. 11:53
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x