Esnaf Perakende Yasasını Özlemle Bekliyor


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Perakende yasasının geçikmesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Palandöken yaptığı açıklamada, mahalle aralarının indirim marketlerinden geçilmediğini işaret etti.

Hiper-grosmarket, alışveriş merkezleri (AVM) ve büyük mağazalar olarak isimlendirilen işletmelerin sayısının da hızla artması üzerine, perakende piyasasında rekabet şartlarının ortadan kaldırıldığını iddia eden Palandöken, “Perakende Yasasının çıkmaması her gün esnaf ve sanatkara zarar vermeye devam ediyor” dedi.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, 1999 yılında 40 milyar dolar olan perakende sektöründe geleneksel perakendenin payının yüzde 85 iken 2011 yılında bu oranın yüzde 40’a düştüğünü hatırlattı.

Tesk Başkanı Palandöken, şöyle devam etti;

Piyasa hızla doluyor

“2000 yılında 2 bin 500 tane olan zincir ve süpermarket sayısı Ekim ayı sonu itibariyle 11 bin 588 mağazaya ulaşmış durumdadır. Piyasa hızla doluyor, yasanın çıkması çok gecikmiştir. Sektörde, haksız, kontrolsüz ve denetimsiz bir rekabet olmaktadır. Yeni AVM’ler Anadolu’da da hızla yayılarak 58 il merkezinde topladığı sıcak parayı il dışına çıkararak esnafımıza ve il ekonomilerine zarar veriyor. Büyük mağazaların rakipsiz kaldığı yerlerde, alternatifsiz ve çaresiz kalan esnaf, toptancı ve tüketiciler maalesef istenen fiyat ve ödeme şartlarını kabul etmek durumunda kalmaktadır.”

DİĞER HABERLER
Ersin Özince'den bayrağı Adnan Bali aldı

Türkiye’de faaliyet gösteren AVM, hiper ve süper marketlerin büyük çoğunluğunun yabancı sermayenin elinde olduğunu savunan Palandöken, bunların açıldıkları bölgelerde haksız rekabete yol açarak, ekonominin kılcal damarları olan esnafın yok olmasına neden olduğunu belirtti.
Bin kişiye düşen alışveriş metre karesinin dikkate alındığında Ankara’nın 297 metre kare ile liderliğini sürdürdüğüne işaret eden Palandöken, AVM’lere kurallar getirecek Perakende Yasasının çıkmasını beklerken, belediyelere de büyük görevler düştüğünü, belediyelerin haksız rekabeti önleyebilecek yasal imkanlara sahip olduğunu vurguladı.

 


4 Aralık 2011. 18:21
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
DOĞRUDAN YANA
DOĞRUDAN YANA
12 yıl önce

Ben mahalle aralarından büyük marketlerin çıkarılabileceğine inanmıyorum bu yasa çıksa bile kuşa çevrilmiş vaziyette çıkacaktır.çalışma saatlerinde düzenleme yapılsa bile bu saatten sonra fayda etmez binlerce işletme kapattı halende kapatmaya devam ediyor kimin umurunda ancak birileri talimat verecekte birileride harekete geçecek bu ülkede işler talimatla oluyor artık.TALİMATI BEKLEYİN.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x