Pan Börek iflas etti


575bb8bc67b0a91eaccec682

 

 

 

 

Yeşilçam jönü İzzet Günay’ın oğlu Ömer Günay’ın iki ortağı ile kurduğu Pan Börek için iflas kararı verildi. Mahkemeye, iflas erteleme başvurusu ile giden şirketin kurtarılamacağına hükmeden mahkeme ‘iflas’ dedi. Şirket tasfiyeye girdi. Pan Börek’i, Ömer Günay, iki ortağı ile kurmuştu. Üç ortağın yolları 2001 krizi sonrası kesişmişti.

 

Pan Börek’in temeli 10 yıl kadar önce atıldı. Markanın sahibi konumundaki Gün Gıda Üretim İç ve Dış Ticaret A.Ş.’nin ortakları yönetiminde Günay’ın yanı sıra Can ve Berat Kırdar da bulunuyor. Kırdar kardeşler Türkiye’nin en eski catering firması Gün Mutfak’ın varisleri olarak biliniyor.

 

Üç ortağın yolları ise 2001 krizi sonrası kesişti. Ortaklar, başlangıçta Hindistan’dan kibrit ithalatına başladı. Bu alanda yaşanan kimi sıkıntılardan sonra 2005 yılında Pan Börek’i kurma fikri gelişti. Pan Börek kısa sürede önemli bir konuma yükseldi. Ortaklar, geliştirdikleri ürünler ile pizzaya da bir alternatif oluşturmaya çalıştı.

 

BAYİLİKLER VERDİLER

 

Zamanla işleri büyüyen şirketin 2011 yılı cirosu 2.2 milyon TL oldu. Bir sonraki yıl 4 milyon liraya yakın ciro elde eden şirket özellikle internet üzerinden alınan siparişlerin yanı sıra, İstanbul’un çeşitli yerlerinde açılan şubelerde kilo ile börek satışı yapıldı. Türkiye’nin birçok iline kargo yolu ile börek gönderimi yapıldı. Pizzacılara rakip olan Pan Börek franchising sistemini de geliştirdi.

575bb96667b0a91eaccec697

ÖDEMELEDE SORUN YAŞANDI

 

Ancak şirket iki yıl önce sıkıntı yaşamaya başladı. 20 Haziran 2014’te yapılan yönetim kurulu toplantısında, iflas erteleme başvurusunun yapılması kararlaştırıldı. Gün Gıda A.Ş. adına Anadolu Asliye Ticaret Mahkemesi’ne iflas erteleme başvurusu yapıldı. Mahkemeye yapılan başvuruda yaşanan sorunun kaynağında ise nakit akışında yaşanan bozulma olduğu kaydedilmişti. Özellikle Almanya’ya gönderilen ürünlerin ödemelerinde yaşanan sorun şirketin mali dengesini sarstı.

 

 

 

İFLAS KARARI VERİLDİ

 

Mahkemeye sunulan iyileştirme raporu uyarınca şirkete tedbir kararı verildi. Şirket, mahkemenin verdiği tedbir kararı ile yoluna devam etti. Ancak, işler yine de yoluna konulamadı. Mahkeme, dosyaya müdahil olan firmaların da talebi ile, şirket için iflas kararı verdi.

 

ALACAKLILAR LİSTESİ OLUŞTU

 

Gün Gıda’nın dosyası İstanbul Anadolu 3. İcra İflas Müdürlüğü’ne gönderildi. Alacaklılar listesi oluşturuldu. İflas Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde aldığı kararla, ek sıra cetveline itirazı olanların kendilerine başvurmalarını istedi.

 

ekointernet@hurriyet.com.tr


Yazan - 11 Haziran 2016. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x