Papa Françesko’dan Ermeni halkına mesaj


0,,19201640_303,00

 

 

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Françesko Ermenistan ziyareti öncesinde bir video mesajı yayınlayarak barış ve uzlaşma çağrısında bulundu.

Papa Françesko, 24-26 Haziran tarihlerinde yapacağı Ermenistan ziyareti öncesinde yayınladığı video mesajında, Ermenistan’a “Barışın habercisi”, “bir kardeş” olarak, “barışa giden yoldaki bütün çabaları desteklemek” ve “uzlaşma yolunda atılacak adımlara eşlik etmek” için gideceğini belirtti.

 

Papa Françesko “1915’te yaşananlar” ya da “soykırım” kavramlarını telaffuz etmeden, “İnsanlığın hatırındaki en korkunç acılardan biri” ifadesini kullandı. “Babalarınızın bedenlerinde yaşadığı trajedinin acısını hissettiğini’ söyleyen Papa Françesko, uzlaşma çağrısında bulunarak, “Acı veren hatıraların kalplerimizi ele geçirmesine izin vermek istemiyoruz” dedi.

 

Papa Françesko üç günlük ziyaret için yarın Ermenistan’a gidiyor. Papa geçen yıl soykırımın 100’üncü yıldönümü vesilesiyle Vatikan’da yapılan törene katılmış ve “20. Yüzyılın ilk soykırımı” ifadesini kullanarak Türk hükümetinin tepkisini çekmişti. Vatikan Sözcüsü Federico Lombardi pazartesi günü medya temsilcilerine yaptığı açıklamada, “Soykırım sözcüğünün kullanılması bir obsesyon (takıntı) haline geldi” diyerek eleştiride bulunmuştu.

 
Papa Françesko Ermenistan ziyaretinin ardından Eylül ayında Ermenistan’ın komşusu Azerbaycan’ı ziyaret etmeyi planlıyor.

 

© Deutsche Welle Türkçe

KNA/dpa, HT/BK


Yazan - 23 Haziran 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, DÜNYA, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x