Para Yetiştirirken,Keçi Yetiştirmeye Başladı


Saanen Keçisinin Sütü Kilosu 5 Liradan Satılıyor
Mersin’de Saanen Keçi Yetiştiriciliği Yapan Timuçin Arı, Keçinin Sütünün Kilosunu 5 Liraya Sattığını Söyledi. 
 
 

Mersin’de Saanen keçi yetiştiriciliği yapan Timuçin Arı, keçinin sütünün kilosunu 5 liraya sattığını söyledi.

Değerli olması nedeniyle Saanen keçisi sütünün özellikle büyükşehirlerde kolay müşteri bulduğunu ifade eden Arı, ”Ancak saklanması ve tüketiciye ulaştırması oldukça zahmetli. Sağıldığı andan itibaren bakteri üretmeye başlıyor. Bu nedenle 3 kez süzgeçten geçirdikten sonra şoklama yöntemiyle saklayarak özel yapım termoslarla İstanbul’a kilogramı 5 TL’den gönderiyoruz.” dedi.

Kanada ve Türkiye’de finans sektöründe birçok firmada genel müdürlük yaptıktan sonra Mersin’e yerleşen keçi beslemeye başlayan para piyasası uzmanı Timuçin Arı, merkeze bağlı Camili köyünde 1,5 yıl önce kurduğu çiftlikte, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden topladığı saf Saanen keçilerine çocukları gibi bakıyor. 38 yaşındaki Galatasaray Lisesi mezunu Arı, besin değeri yüksek olan ve birçok hastalığa faydası olduğu belirtilen sütü kilogramı 5 TL’den İstanbul’a gönderdiğini söyledi.

Uzun yıllar yaşadığı Kanada’nın yanı sıra Türkiye’de finans sektöründe çalıştıktan sonra yörede kendisi gibi Yörük olan hayvan yetiştiricilerinin, özellikle ormana zarar verdiği gerekçesiyle yayılma yöntemi ile beslenen keçi beslemelerine iyi gözle bakılmadığını gözlemlediğini anlatan Arı, bunun üzerine doğaya zarar vermeyen keçi türlerini araştırmaya başladığını belirtti. Arı, besi yöntemiyle ahırda beslenebilen ve yerde yayılan Saanen cinsi keçilerin süt kalitesi ve verimi açısından iyi bir tür olarak karşısına çıktığını ifade etti.

Böylelikle Saanen keçilerinin yörede yetiştirilmesi konusunda proje hazırlayarak birçok kapıyı çaldığını bildiren Arı, ”Fakat bir türlü projeyi hayata geçirecek desteği bulamadım. Kendi imkanlarımla Camili köyünde çeşitli özellikleri olan çiftlik kurdum. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden safkan ırklardan oluşan Saanen keçileri alarak çiftliğe getirdim. İlk zamanlar günümün 15-16 saatini çiftlikte geçirdim. Aradan geçen 1,5 yılı aşkın sürede kendimi epey geliştirdim ve bu türün yörede yetiştirilebileceğini ortaya koydum” diye konuştu. Yetiştiriciliği zor olan Saanen keçisinin karlı ve verimli bir iş olduğunu belirten Arı, ”Normal keçilerden 140 gün civarı süt alırken, Saanen keçisi 300 güne yakın süt verir. Bir keçi günde 1-1,5 litre süt verirken Saanen keçisi ortalama 2-2,5 litre veriyor. Oğlağını da yeterli olarak besleyen bir keçi yılda size 600 kilograma yakın süt veriyor. Normal şartlarda bir teke ve 9 keçiden oluşan küçük sürü bir aileyi çok rahat geçindirir. Bu nedenle gerekli destek verilerek, süt kalitesi ve verimi yüksek olan bu türün yetiştirilmesi yaygınlaştırılmalı.” diye konuştu. (Cihan Haber Ajansı)  


DİĞER HABERLER
Okul Sütü İhalesi İptal Edildi
15 Ocak 2011. 13:50
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x