Pastırma ve Sucuk Fiyatı Uçuyor


Sucuğun kilogram fiyatı 50 liraya pastırmasının kilosu ise 60 lira kadar çıktı. 
        
Edinilen bilgiye göre, ithalat atağına rağmen kasaplar, kırmızı eti kilosu 17 liradan kestiriyor.Buna göre, kemikli dana etin kilosunu 17 liraya mal eden kasaplar, kırmızı eti, üzerine diğer giderleri ve belirli miktar karını ekleyerek oluşturduğu fiyattan tüketiciye sunuyor.

Kırmızı etteki yüksek fiyat et ürünlerine de yansıdı. Sucuğun marketlerdeki kilogram fiyatı 50 liraya kadar ulaşırken, kampanyalı olarak satılanlar 27 liradan alıcı buldu.

Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, günümüz şartlarında böyle bir fiyatın mümkün olmadığını belirterek, “Hayvanın hangi bölgesindeki eti kullanırsanız kullanın bu fiyat haksız kazanca giriyor. Mevcut şartları değerlendirip yüksek karları hedefleyenler var. Normalde bir sucuğun ortalama fiyatı 25 liradır” dedi.

Bu sabah kasapların haftalık et ihtiyacı için pazar yerlerine gittiğini belirten Yıldız, “İthalat açıldığı için fiyatların bir miktar düşeceğini sandık. Ancak halen kesim kilogram fiyatı 17 lira. Hayvan kestiremeden döndük. Birçok kasap, bu haftayı da boş geçirecek” diye konuştu.

Kayseri pastırmasının kilosu 60 lira

Ünlü Kayseri pastırması ve sucuğu zamlandı. 1. kalite pastırmanın kilosu 60 lira, sucuğun kilosu ise 30 lira oldu.

DİĞER HABERLER
AB-Türkiye anlaşması onaylandı

Edinilen bilgiye göre, birinci kalite olarak adlandırılan sırt, kuşgömü, tütünlük ve antirkot cinsi pastırmanın kilosu 55 liradan 60 liraya, şekerpare, dilme, eğrice, mehle ve kanar cinsi 2. kalite pastırmanın kilosu 50 liradan 55 liraya, döş, omuz ve kürek cinsi 3. kalite pastırmanı kilosu da 45 liradan 50 liraya çıktı.

Birinci kalite evlik sucuğun kilosu 25 liradan 30 liraya, ikinci kalite seçme sucuğun kilosu ise 20 liradan 25 liraya  yükseldi.

İşlenmiş et ürünlerinden olan salam, sosis, jambon, kavurma da değişik oranlarda zamlandı.

“Canlı hayvan ithalatı et piyasasının beklentilerini karşılamadı”

Pastırma-sucuk üreticisi ve Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, yaptığı açıklamada pastırma sucuk fiyatlarında artışın, et fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklandığını söyledi.

Şaban Ünlü karkas sığır etinin kilosunun borsada 16.50 liradan, koyun etinin ise 20-21 liradan işlem gördüğünü belirterek şunları söyledi:

“Canlı hayvan ithalatı et piyasasının beklentilerini karşılamadı. Şimdi ithal et bekleniyor. Piyasa şu anda beklemede. İthal et piyasayı ne kadar etkiler, bu şu anda belli değil. Et fiyatları yüksek olduğu için pastırma sucuk fiyatları da mecburen arttı. Et fiyatları düşerse, pastırma sucuk fiyatları da düşer.”

DİĞER HABERLER
Ocak ayı ihracatı 2020 yılı yüzde 6,1 arttı

4 Ekim 2010. 14:22
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x