Patates Güvesi İçin Feromon Tuzaklar Dağıtıldı


unnamed (1)

 

 

BOLU – Son yıllarda artan sıcaklıkların da etkisiyle, patates üretimi yapan illerde hasat döneminde görülen Patates güvesi zararlısı; kalite ve verim kaybına neden olmaktadır. Bu zararlıya karşı mücadele edebilmek amacıyla İl Müdürlüğü  tarafından İl Özel İdaresi finansmanı ile Patates Güvesi Delta Tipi Feromon Tuzak Dağıtım Projesi gerçekleştirildi..

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdür Yardımcısı Nuri ERİKLİ, patates üretiminde entegre mücadele ve bitki pasaportunun önemini anlattı..

unnamed (3)

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Eyüp Sait KARCI ve konu uzmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Gizem DEMİREL ise patates güvesi ( Phthorimaeaoperculella ) ile tarla ve depo şartlarında nasıl mücadele edileceği ( kültürel önlemler, kimyasal mücadele ) hususlarında üreticilere bilgilendirme yaptılar.

.

Yapılan sunumlar ardından Ziraat Teknikeri Mehmet YALAVAÇ tarafından feromon tuzak kurulumunun nasıl yapılacağı gösterilerek toplantıya katılanlara tuzak dağıtımı yapıldı.

unnamed

Ayrıca toplantıya katılan üreticilere Entegre Mücadele Bolu Patatesi Üretici Sertifikaları teslim edilmiştir.


Yazan - 26 Ağustos 2016. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x