Pazar değil para tezgahı:


pazar_degil_para_tezgahi_h1046_4f44d

 

 

 

İstanbul’da pazar tezgâhının kira getirisi; konut kiralarını ve faizi solladı. Doktorlar, avukatlar bile tezgâh alıp kiraya vermeye başladı

 

 

İstanbul’da pazar tezgâhlarının kira getirisi, konuttan faize kadar tüm yatırım araçlarındaki kazançlara fark attı. İstanbul’da bir dairenin kirayla kendini ödemesi en az 20 yılı buluyor. Hatta bazı bölgelerde bu rakam 30 yılın üzerine çıkıyor. Banka mevduatı ya da Hazine bonosuna yatırılan paranın amorti süresi ise 11-12 yıl arasında değişiyor. Buna karşın iyi iş yapan bir pazardan satın alınan tezgâh kiraya verildiğinde yatırılan paranın 5-6 yılda geri kazanılması mümkün.

 

AVM’DEKİ DÜKKÂNDAN KARLI

 

İstanbul’da iyi iş yapan pazarlar arasında sayılan Bostancı çarşamba, Etiler-Ulus perşembe, Yeşilköy çarşamba, Bakırköy cumartesi pazarlarında bir tahta tezgâhın fiyatı, pazardaki konumuna göre 150 bin liraya kadar çıkıyor. Bu tezgâhların kira fiyatları ise ortalama 2 bin lira düzeyinde. Yani bir tezgâh kendini yaklaşık 5-6 yılda amorti ediyor. Bu getiri, boyutları birkaç metreyi bulan pazar tezgâhını, lüks bir AVM’deki dükkândan daha karlı hale getiriyor.

 

DOKTORLAR AVUKATLAR ALIYOR

 

Pazar tezgâhlarının konutu, faizi, taksi plakasını geride bırakan getirisi, yatırım yapmak isteyen başka mesleklerden hatta üst gelir grubundan birçok kişiyi de cezbediyor. Tezgâh fiyatlarının bu denli yüksek olmasının belediyelerden kaynaklandığını belirten İstanbul Pazarcılar Odası Başkanı Derviş Özmüş, belediyelerin yeni bir uygulamayla esnaf olmayan insanlara yani doktorlara, avukatlara bir mülkiyet verir gibi pazar yeri sattığını söyledi. Özmüş, “Dolayısıyla pazar tezgâhları da bir yatırım aracı olduğu için esnaflar da pazarcılıkla ilgisi olmayan kişilere kiracı oldular.” dedi. Önceki yıllarda Pazar yerinin sadece esnafa verildiğine dikkat çeken Özmüş, “Sağ olsun gelen belediyeler bu kuralı değiştirdiler. İstanbul’daki Başakşehir, Ataşehir, Beylikdüzü gibi pek çok belediye ilgisi olmayan kişilere Pazar yeri satıyor. Pazar tezgâh fiyatlarının yüksekliği ise bundan kaynaklanıyor.” diye konuştu.

 

EN YÜKSEK KİRALAR ERENKÖY PAZARI’NDA

 

İstanbul’un 268 semt pazarında farklı yer ve günlerde çalışan pazarcılar; tezgah fiyatlarının pazarın kurulduğu semte, tezgahın pazar içindeki konumuna ve büyüklüğüne göre arttığını söylüyor. Belediyeye neredeyse mağaza kirasına eşdeğer bir para ödediklerine dikkat çeken pazarcılar, üç-beş liraya sattıkları mallarla da bu kirayı karşılayamadıklarını anlatıyor. Perşembe günleri Erenköy’de kurulan pazar ise en pahalılar arasında. Bir buçuk metrekarelik tezgâhın günlük kirası 125 lira. Haftada ortalama en az beş gün çalışan en küçük tezgâhlı pazarcı bile belediyeye aylık ortalama 2 bin 500 lira ödüyor. Bütün bu bedellere rağmen pazarın çok farklı bir hareketi ve bereketi olduğu da bir gerçek. Zaten pek çok pazarcı da daha önce sahip oldukları dükkânları kapatıp, tezgâhın bereketine koşmuş durumda.

 

 

meydan


Yazan - 12 Nisan 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x