Pazarcı doktor müşterilerin ilgi odağı oldu


Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Acil Anabilim Dalı’nda 5 yıl asistanlık yaptıktan sonra uzmanlık tezini tamamlamadığı için ilişiği kesilen 42 yaşındaki Dr.Orhan Arslan, semt pazarında sebze satmaya başladı.
    
Haksızlığa uğradığını öne süren ve bundan sonra ancak uzman hekim olarak çalışmak istediğini belirten Dr. Arslan, hem fakülte yönetimini protesto etmek, hem de para kazanmak için pazarcılığa başladığını söyledi. Üniversite yetkilileri ise Arslan’ın tezini tamamlamadığını, bu nedenle yasa gereği ilişkisinin kesildiğini, ancak 2 yıl içerisinde tezini tamamladığında uzmanlık hakkını elde edebileceğini belirtti.

Evli 2 çocuk babası Dr.Orhan Arslan, Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1994 yılında mezun olduktan sonra pratisyen hekim olarak Konya ve Kastamonu’da 12 yıl görev yaptığını belirtti. 2006 yılında Tıpta Uzmanlık Sınavı’nı (TUS) kazandığını ve ESOGÜ Acil Anabilim Dalı’nda asistanlık görevine başladığını anlatan Dr. Arslan şu iddialarda bulundu:

“Ben şu anda pazarda tezgahtarlık yapıyorum. Asıl mesleğim doktorluk. 5 yıllık ihtisas süresini bitirdim, şu an sınava girmedim ama Acil Tıp uzmanı sayılırım. 5 yıl boyunca ESOGÜ Acil Anabilim dalında acil tıp ihtisası yaptım. 5 yıl boyunca binlerce kritik hastaya baktım ve müdahale ettim. 4 yıl boyunca da çoğu nöbetimi acil serviste kıdemli olarak tuttum. Ancak 5 yıl boyunca üstlerimizden kötü muamele gördük. Yerine göre küfür edildi, azar işittik, psikolojik tacize ve baskılara uğradık. Yeri geldi yıllık iznimiz dahi verilmedi, yeri geldi ayda 350-400 saat nöbet tuttuk. Son 2 yıldır şahsıma karşı özellikle istifa etmem yönünde ciddi anlamda baskılar yapıldı. Tezimi yaptırmayacaklarını ve beni uzman yapmayacaklarını söylediler. Uzman olabilmem için bitirme sınavına girip, tez hazırlamam gerekiyordu. Geçen Ocak ayında hastaneden ilişiğim kesildi. Beni ‘Hastalara zarar vermekle ve beceriksizlikle’ suçladılar. Beceriksizsem neden 5 yıl görev verildi? 5 yıl boyunca binlerce hastaya baktım. Tezimin yapılmadığı gerekçe gösterildi. Daha sonra ben dava açtım. Mahkeme süreci devam ediyor. Tez danışmanının değişmesi ve ilişiğimin kesilmesine yönelik yönetmeliğe uygun olmadığı yönünde dava devam etmektedir. Ben haklılığıma inanıyorum ve mahkeme sonunda kazanacağıma güveniyorum. Mahkemelerden de olumsuz bir sonuç çıkması durumunda bu konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar götüreceğim.”

DİĞER HABERLER
Ömer Fethi Gürer: “Toprağını eken her çiftçiye şartsız destek verilmeli”

Gençlik yıllarımda da pazarcılık yaptım

Yıldıztepe Mahallesi’ndeki semt pazarında domates, patlıcan, biber ve salatalık satan Dr.Orhan Arslan, gençlik yıllarında da pazarcılık yaptığını söyledi. Dr. Arslan, “12 yıl pratisyenlik, 5 yıl asistanlık yaptım. Bundan sonra uzman olmaya yeterince ve fazlasıyla hak ettiğimi düşünüyorum. Bundan sonra uzman olarak olursa çalışmayı düşünüyorum. Uzmanlıktan vazgeçmem durumunda özel hastanede veya kamu kuruluşunda doktor olarak çalışma imkanı var. Ancak ben bunu düşünmüyorum. Hak arama mücadelem sonuçsuz kalırsa başka işler yapacağım. Ben gençlik yıllarımda 15 yıl pazarcılık yaptım. Pazarcılık yapmam yapılan haksızlıklara karşı bir tepkidir. Belki kış aylarında kayak öğretmenliği yaparım” dedi.

Dr. Orhan Arslan, daha önce ESOGÜ Acil serviste çalışırken giymiş olduğu mavi renk önlüğünü terziye vererek pazarcı önlüğüne dönüştürdüğünü söyledi.

Tezini tamamlamadı, ilişiği kesildi

ESOGÜ yetkilileri Dr. Orhan Arslan’ın iddialarının doğru olmadığını belirtti. ESOGÜ yetkilileri Arslan’ın yapması için verilen tezini tamamlamadığını, tez için etik kurula başvurmadığı, uzmanlık eğitim süresinin bitmesi nedeniyle yasal olarak kadrosunun düşürülüp ilişkisinin kesildiğini söyledi. Yetkililer Dr. Arslan’ın tezinin tamamlanması için 2 yıl daha süresinin olduğunu belirterek, “Tezini tamamladığında ister bizim üniversitemizde isterse bakanlığa başvurup başka bir üniversitesinde tez sınavına katılabilir” dedi.dha

DİĞER HABERLER
Tarım Ürünlerine İthalatta Tarife Kontenjanı

17 Ağustos 2011. 10:50
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x