Pazarcı tarladan ürün alınca…


Havaların ısınmasıyla market ve pazar tezgahlarındaki sebze meyve fiyatları düştü. Karpuzun kilosu 29, fasulye 50, kabak 35, domates 50 kuruştan satılıyor.

 

Sektör temsilcileri, fiyatların bu kadar düşmesinin en önemli sebebinin ilkbahar aylarının yağışlı geçmesini, ikinci sebebinin de ‘Hal Yasası’ olarak bilinen 5957 Sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’ olduğunu söylüyor.   İlkbahar aylarının zam rekortmeni olan sebze meyve ürünleri, sert geçen kış ve ilkbahar aylarının ardından sıcakların artması ve tarla ürünlerinin piyasaya sürülmesiyle yine rekor seviyede düşüşe geçti.

 

Kısa bir süre önce pazar tezgahlarında kilosu 4 liradan satılan salatalık 30, karpuz 29, patlıcan 75, domates 50, taze fasulye de 50 kuruşa kadar geriledi.   HAL YASASI İNDİRİMİ SAĞLADI   Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Mehmet Çakman, bu yaz tüm sebze ve meyvelerin bol olduğunu söyledi. Kış aylarının yağışlı geçmesi sebebiyle bu sene sebze ve meyve rekoltesinde büyük artış beklendiğini dile getiren Çakman şunları kaydetti: “Bu senenin bolluk yılı olacağı kış ve ilkbahar aylarında belliydi. Rabbime şükürler olsun, herkes memnun. Bu sene iklim anlamında da bir güzellik oldu, Türkiye’nin dört bir yanında bazı ürünler aynı anda tezgahları süsledi. Ürün bol olunca fiyatlar da düştü. Yağışların bereketini yazın tezgahlarda hissediyoruz. Hal Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle artık pazarcı ürünü direkt tarla ve bahçeden, yani üreticiden alabiliyor. Bunun da tezgahlara yüzde 20-25 oranında indirim olarak yansıdığını görüyoruz. Bu sene, kış ayları üretici açısından çok verimli geçti. Havaların ısınmasıyla bahçe ürünleri de tezgahlara düştü. Yazın gelmesiyle fiyatlar iyice geriledi.”   Geçtiğimiz ocak ayında yürürlüğe giren Hal Yasası ile esnafın daha ucuza aldığı ürünü daha ucuza tüketiciye yansıttığını anlatan Çakman, yasanın diğer etkilerini de şöyle dile getirdi: “Hal Yasası ile Maliye ve belediye ekiplerinin de denetimleri de sıklaştı. Aldığı ürünün yüzde 2’lik rüsum bedelini ödemeyen esnafa yüzde 25 oranında ceza kesiliyor. İrsaliye ile seyreden esnafın, taşıdığı ürünün rüsum bedelini ödeyip ödemediğine ilişkin denetimlerin teşvik edilmesi amacıyla Maliye Bakanlığı ve belediye personeline prim sistemi getirildi. Tarla ve bahçeden ürün alan pazarcı, ürün miktarını Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kontrolünde verilecek şifrelerle e-mail veya SMS yoluyla ilgili kuruma bildirebiliyor.

 

Yasa ile birlikte sektör 1995’ten bu yana yürürlükte olan yönetmelikten kurtuldu.”   TÜSPAF Başkanı Mehmet Çakman, kabak ve domatesin pazar tezgahlarında 50 kuruştan satıldığını, bazı pazarlarda daha da ucuza tüketiciye ulaştığını kaydetti. Çakman, ürün bolluğunun diğer ürünlere de yansıdığı için fiyatların aşağıya çekildiğini sözlerine ekledi.  Kaynak: ZAMAN


24 Haziran 2012. 12:07
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x