Perakendecilerin ödemelerine alt sınır geldi


Perakende işletmeleri tarafından azami fiyatları meslek kuruluşlarınca tarife ile belirlenen hızlı tüketim malları için üretici ve tedarikçi işletmelere birim miktar başına yapılacak ödeme, tarifedeki azami fiyatın yüzde 85’inden az olamayacak.

 

Ticaret Bakanlığının Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, 28 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

 

 

Yeni Yönetmelikle, Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliğin 12/B maddesinden sonra gelmek üzere “Perakende işletmelerce üretici ve tedarikçiye yapılacak ödemeler” başlığıyla 12/C maddesi eklendi.

 

Buna göre, hızlı tüketim mallarının satışının yapıldığı büyük mağaza ve zincir mağazalar ile bayi işletme ve özel yetkili işletmelerce, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun 62’nci maddesi ile 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 12’nci maddesi çerçevesinde azami fiyatları tarifeyle belirlenen malların temini karşılığında üretici ve tedarikçiye birim miktar başına yapılacak ödeme, tarifedeki azami fiyatın yüzde 85’inden az olamayacak.

 

Yayımı ile birlikte yürürlüğe giren yönetmelik hükümlerini, Ticaret Bakanı yürütecek.

 

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/09/20180928-1.htm


Diğer Haberler:
'Katma değer için özel ürünler şart'
Yazan - 29 Eylül 2018. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı