Perşembenin Gelişi


Steak

 

 

 

Veteriner Dr. H.Yalçın KÖKSAL

Veteriner Hekimler Derneği Genel Sekreteri

 

 

 

Perşembenin gelişi Çarşambadan belli olur derler. Çok da güzel söylerler.Sorunları halı altına süpürüp ya da kafanızı kuma gömerek günü geçireceğinize sorunların temeline inip çare ararsanız Perşembe  Çarşambadan daha iyi gelir.Aksi takdirde sorunlar çığ gibi büyüyerek altından kalkılamaz hale gelir.

 

Günlerdir yazılı basın  ve görsel medyada kırmızı et fiyatlardaki yükselişi ve arzın talebi karşılayamadığı ile ilgili yazı ve programlara şahit oluyoruz.

 

Kimi manşetler yaşanan sorunu “KURBAN FIRSATÇILARI ET FİYATINI UÇURDU”, kimi manşetler “PSİKOLOJİK İTHALAT” başlıkları ile duyuruyorlar.

 

Yok efendim,yazın mangalcılar çok et tüketiyorlarmış,yok efendim stokçular Kurban Bayramını bekledikleri için pazara mal sürmüyorlarmış ve yok efendim Ramazan ayı dolayısı ile et tüketimi arttığı için Arz-Talep dengesi bozulmuşmuş.

 

Sorarım sizlere ülkemize yaz ilk defamı geliyor,Ramazan ayı ilk kez mi ülkemizde vücut buluyor ya da her yıl Kurban Bayramı öncesi yaşanan sorunlar ile ilk kez mi karşılaşıyoruz.

 

Ya da öncelikle şunu soruyorum,siz asgari ücretin 900 T.L. olduğu ülkemizde kırmızı etin kilosu 40 T.L. ye fırladığı bir ortamda insanlarımız bırakın günde ya da haftada acaba ayda ne kadar et alabilir.

 

Bir kez semt kasaplarına uğrayın bakalım ,insanlarımızın utana sıkana 10 TL. lik kıyma aldıklarına şahit olunuz o zaman oturup arz – talep dengesini konuşalım.Ucuz et ve et ürünü tüketmeyin demek çok kolay,TV reklamlarında sucuk,pastırma reklamlarını izleyen bir çocuğun neler hissedeceğini,o çocuğun anne veya babasının yaşadığı ızdırabı dile getirecek kelime bulamıyorum.Sırf çocuğunun nefsi körelsin diye o ebeveynler sakıncalarını bile bile nasıl ucuz sucuk almasın.

 

 

2012192212_fiyatlara_kurbanlk_dana_kurbalk_tosun_gaziantep_49552kurbanlik21

 

 

Bunların hepsi bence sorunun temelini göz ardı etmekten başka bir şey değil.Yıllardır yazıyoruz ,konuşuyoruz ilgilileri uyarmaya çalışıyoruz ama nafile,hayvancılık sektörü tüm sorunlarının çıplaklığı ile masaya yatırılmadıkça, girdileri,yetiştiriciliği ve pazarlaması gerçek planlama ile hizaya sokulmadıkça,damızlık ve yem bitkileri temininde dışa bağımlılıktan kurtulmadıkça bu sorun her geçen yıl artarak karşımıza çıkacaktır.

 

Yıllardır hayvan ve et ithalatına yurt dışına ödenen milyonlarca dolar hayvancılığımıza katkıda mı bulunmuş yoksa,hayvancılığımızın daha da gerilemesine mi yol açmıştır.Bunca kaynak yurt içinde hayvancılık sektörüne bilinçli olarak yönlendirilmesine niçin kafa yorulmamış ve işin kolaycılığına kaçırılarak aracılar zengin edilmiştir.

 

Hayvan yetiştiricisi sahipsiz bırakıldıkça,hayvansal desteklemeleri  gerçek yetiştiriciye ulaşmadıkça bu sektör doğal olarak fırsatçıların kucağında çırpınmaya devam eder.

 

Yetiştiriciler ile entegrasyona girerek,damızlık veya etçil dana temininden tutun da yetiştiricilik eğitimleri ile bilinçli bir hayvancılık yapılmasını temin etmek ve neticede de pazarlama aşamasında yetiştiriciye sahip çıkarak yani yetiştiriciye emeğinin gerçek  karşılığını alabileceği bir ortam yaratılması insanlarımızı teşvik edecek ve yerini yurdunu terk edip varoş yaşamına mahkum olmamalarını sağlayacaktır.

 

Üreten ve kazanan  toplum fertleri mutlu olur.İşini,eşini,çevresini sever ve korur böylelikle ülke genelinde huzur ortamı oluşur.

 

Bu sadece hayvancılık sektörü için geçerli bir öneri değildir.Tüm iş kollarında geçerlidir.Sonuç olarak üreten bir toplum yaratmanın yolu,gerçekçi planlamalar yaparak insanları yönlendirmekten ve kafalarındaki gelecekle ilgili kuşkuları gidererek emek verdikçe,ürettikçe kazanacaklarına  yaşam standartlarının yükseleceğine  inandırmaktan geçer.

 

Başı ağrıyan bir insana ,sebeplerini araştırmadan ağrı kesici ile yapılan semtomatik tedavinin aynısını hayvancılığa uygulayarak sorunlar çözülmez.

 

Editörün Notu: Tüm yazılı  görüntülü basında diyet uzmanı denilen ne iş yaptıkları belli olmayan kişiler küçük baş hayvan tüketimini adeta telkinle sıfırladılar.Bu yüzden de büyükbaş fiyatları tavan yaptı.

 

 

 


Yazan - 5 Ağustos 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, H.Yalçın KÖKSAL. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x