“Peynirde İç Yağına Rastlamadık”


Bazı yayın organlarında peynir çeşitlerinin içinde iç yağı kullanıldığı ihbarı üzerine Bakanlıktan  açıklama yapıldı.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde çeşitli basın yayın organlarındaki, bazı peynir türlerine hayvan iç yağı katıldığı yönünde haberlere açıklık getirildi.

 

Bakanlıkça süt ve süt ürünleri imal eden işyerlerine yönelik üretmiş oldukları tüm ürünlerin Türk Gıda Mevzuatı’na uygun olup olmadığını tespit etmek maksadıyla rutin denetim ve kontroller gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, şu ana kadar yapılan bu kontrol ve denetimlerde haberde iddia edildiği gibi bir durumun tespit edilmediği ifade edildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

“Ancak Bakanlığımız konuyu bir ihbar olarak değerlendirerek tüketicinin yanıltılması ve haksız rekabetin önlenmesi amacıyla konuyla ilgili harekete geçmiş olup, peynir üretim tesisleri başta olmak üzere denetim ve kontrollerini artırmıştır. Yapılan kontrollerde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılması halinde kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bazı peynir türlerine hayvan iç yağı katıldığı iddialarına ilişkin olarak, şu ana kadar yapılan kontrol ve denetimlerde böyle bir durumun tespit edilmediğini, ancak bakanlığın denetim ve kontrollerini artırdığı bildirildi.

 

Yetkililer, kanıtlanmamış haberlerle tüketici ve üreticiyi olumsuz etkileyen bu girişimlerin yapılmaması gerektiği üzerinde durdular.


Yazan - 19 Ekim 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x