Piliç ile Tavuk Arasındaki Fark…


untitled copy
Ülkemizde yetiştirilen tüm gıdaların yasaklanmasını ve tüketicilerin köylerdeki ürünleri tercih etmesini  isteyen kanser uzmanı doç.Dr.Yavuz Dizdar bilim dışı açıklamaları ile halkımızın aklını karıştırmaya devam ediyor.
Tüm görsel ve yazılı yayın organlarını gezerek tüketicilerin aklını karıştıran Yavuz Dizdar’a söylediklerinin doğru olmadığı bilimsel uzmanlar tarafından anlatılsa bile uzman hala gerçek dışı bilgileri sunmaya devam ediyor.
Yavuz Dizdar’ın açıklamaları hayretler içinde dinleniyor.
4143898051_be43f42a8c_oYavuz Dizdar önce 50 günde iki kilo ağırlığa gelen piliçlere neler veriliyor ki, bu hayvanlar çok kısa sürede bu kiloya ulaşıyorlar?diye soruyor.Bunun  cevabını bu konunun uzmanı Prof.Dr.Tahir Aksoy Çiftlik Dergisi’nde bilimsel yönü ile anlattı.Lütfen okuyunuz..Üstün Verimli Ticari Tavuk Sürülerinin Sırrı NEDİR?
https://www.ciftlikdergisi.com.tr/ustun-verimli-ticari-tavuk-surulerinin-sirri-nedir.html
İnternet ve Medyada Yer Alan Piliç Eti ve Yumurta Haberleri Üzerine Bir Değerlendirme..Vet.Hek.Adnan Serpen    https://www.ciftlikdergisi.com.tr/internet-ve-medyada-yer-alan-pilic-eti-ve-yumurta-haberleri-uzerine-bir-degerlendirme.html
Tavukları günde 3 kez yumurtlatan kanser uzmanı
Günde iki-üç defa yumurtlatabilmek için tavuğa mutlaka bir şey yapmak zorundasınız. Çünkü bu kadar yumurtlama hayvanın doğasının dışında bir şey.
 
Tavuklar günde kaç yumurta yaparlar?
Tavuklar 3 kez yumurtlamazlar
Son günlerde söylenen “Tavuklar günde üç kez yumurtlatılmaktadır, bunun için de tavuğa doğasına aykırı bir şeyler yapılmaktadır” şeklindeki beyanlar bir dedikodudan ibarettir ve cehaletin eseridir. Yoksa biyoloji bilen hiç kimse bunu söylemez, söyleyemez. Yumurta tavuk metabolizmasının ürettiği, hem kendi üremesi için hem de insan beslenmesi için gerekli bir üründür. Tavuklar genellikle 20 haftalık olduğu zaman yumurtlamaya başlar ve 72 haftaya kadar verimli bir yumurtlama dönemi geçirirler. Yumurtanın oluşumu yumurtalıklarda yumurta sarısının oluşumuna kaynaklık eden folliküllerin olgunlaşması ile başlar ve yumurta kanalında geçen 25 saatlik sürede, yemde bulunan ham maddelerin yumurtaya dönüşümü ile tamamlanır. Bu sürenin yalnız 11 saati yumurta kabuğunun oluşumu sırasında geçer. Bir yumurta yumurtlanmadan bir sonraki yumurta kanalına düşmez. Hormon vererek dahi bunu gerçekleştirmek mümkün değildir.
Uzman Yavuz Dizdar modern kümeslerde dünya teknolojisi ile yetiştirilen piliçlerle ilgili de;”Bu yetiştirdiklerine tavuk demeye utanıyorlar ve piliç diyorlar ifadesini kullanıyor.
Bunun cevabını da ansiklopediler veriyor:Tavuğun küçüğü, erginleşmemiş tavuk veya horoz.Genç ve gelişme çağında olanlara piliç, cinsi olgunluğa ulaşmış ergin dişilere tavuk denir.
 Bu açıklamaları  okuyabilmek için ;   ://www.haberturk.com/polemik/haber/730924-saglikli-diye-yediginiz-tavuklar-tavuk-degil
Bilimsel verilere aykırı açıklamalar devam ediyor…
“ARKADAŞIM KIZINA YUMURTA YEDİRMEYİ KESTİ, ÇOCUK SAĞLIĞINA KAVUŞTU”
3092305852_1ace22e883_o
İnsanların canlarının sıkılması gerekiyor, yürekleri kabaracaksa kabaracak biraz, ama gerçekleri öğrenmeleri lazım. Geçen haftalarda bir arkadaşım anlattı. Çok hazin bir örnek. 10 yaşındaki kızının bacaklarında tüylenme sorunu başlamış. Doktor doktor dolaştırıp bir sonuç alamayınca, “Ya biz bu çocuğa ne yediriyoruz ki böyle oluyor” demişler. Ve geldikleri nokta yumurta olmuş. “Her gün bir yumurta veriyorduk, kestik ve tüylenme geçti. Ondan sonra organik yumurtaya döndük, bir sorun kalmadı” diyor.
– O yüzden kız çocukları erken adet görmeye başladı, erkek çocukların göğüsleri büyüyor…
Evet. Korkunç bir gidiş var. Bu memleketin beslenmesinin düzelmesi gerekiyor. Büyük hastaneler açarak kanser vakalarını önleyemeyiz. Erken tanı yöntemlerini geliştirerek önlenebilecek bir şey değil kanser. Beslenmemizin düzelmesi gerekiyor. Yediğimiz yumurtadan hormon alıyoruz, süt zaten süt değil, yoğurt desen öyle… Bir yandan tarım ilacını bol miktarda alıyoruz. Bu şekilde beslenen vücut bir kere böyle beslense bunu karşılar, iki kere beslense yine karşılar, ama tek seçenek bu olduğu zaman hastalık kaçınılmazdır. Kanserler patladı. Batman’dan çiftçi telefon ediyor, altıncı düşüğü yapmış eşi… Kars’tan genç bir köylü telefon ediyor, kanser… Marketten alıyormuş tavuğu, çünkü Kars’ta kuş gribi hikâyesinden sonra 2.5 milyon köy tavuğu yakılınca ellerinde tavuk kalmadı…
“TAVUKLAR O KADAR ETLİ Kİ KEMİKLERİ KIRILIYOR”
– Hiç anlayamadım hocam…
Aksi takdirde güneşe çıkartırsanız civciv sağlıklı gelişeceği için kemik de yapıyor. Ama kemik yapsın istenmiyor, sadece et yapsın isteniyor. O zaman oradan da tasarrufa gidiyorsunuz, hayvan sonunda patates tarlasında yatan patates gibi hiçbir şekilde kaçamayan, olduğu yerde büyüyen bir hayvan oluyor. Bunu kesimde çalışan bir arkadaşımız anlattı, “Zavallı hayvancağızı yerden alırken kemiklerinin elinizin altında kırıldığını hissediyorsunuz. Kaçamıyor zaten. Bıraksanız da hareket edemiyor” diyor. Çünkü hiçbir şekilde enerji harcamayacak ve et yapacak şekilde yetiştiriliyorlar. Düşünebiliyor musunuz 1.7 kilo yemle 1 kilo tavuk elde ediyorlar. Böyle bir dönüşüm var mı dünyada?
– Tavukların nasıl bir eziyetle yetiştirildiğini biliyordum, bu yüzden de asla yemem, ama bu kadarını bilmiyordum. Para kazanacağız diye nasıl bu kadar vicdansız olabiliyoruz?
Haklısınız, son derece vicdansızlık bu. Bir yandan da baktığımızda bunu yapanlar inançlı insanlar…
“GİDİŞ İYİ DEĞİL”
– Nasıl öyle bir şey yapabildik? Tavukları canlı canlı toprağa gömdük, yaktık. Bunun günahı bile bize yeter?

DİĞER HABERLER
-Dünya Kadın Çiftçiler Günü…
9 Eylül 2013. 14:23
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
ahmet
ahmet
10 yıl önce

Yavuz hoca doğru diyor.Bizde yemiyoruz tavuk,ancak organik olursa veyahut köy tavuğu.

Oğuz
Oğuz
10 yıl önce

Yavuz Dizdar önce bu işin ilmini bir okuyup araştırsın ondan sonra insanların kafasında soru işaretleri oluşturacak soruları sorabilsin, bu sektörde ve bilim camiasında bu işe yıllarını vermiş kişilerin sözleri dinlenmezken, Yavuz Dizdar’ın bir lafı nasıl dinlenebiliyor. Öncelikle araştırın, bilim insanları ile röportajlar yaptıktan sonra bu konu tekrar yorumlanmalı. Herşeyden önce bir tavuk değil, bir etlik piliç ya da broyler denmeli ve bu broylerin cinsiyeti belirtilmeli, erkek ise farklı dişi ise farklı zaman dilimlerinde farklı ağırlıklara ulaşacağından önce bu husus bilinmeli. Ayrıca bir civcivin kaç gram olduğunu sormak gerek bu insana, bakalım bilebilecek mi? Günde kaç gram yem tüketir? Kaç derece… Read more »

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
3
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x