Piyasada gizliden gizliye adı konmamış bir kriz yaşanıyor…


unnamed

 

 

 

Sanayicinin erken seçime bakışı ve yaklaşımı……

– Hükümetin olmaması, bizlere zarar verdiği gibi,sınırdaki düşmanların ekmeğine de yağ sürüyor…
– Piyasada gizliden gizliye adı konmamış bir kriz yaşanıyor…
– Bir an önce belirsizlik ortamından çıkılmalı…

 

Halim UTLU

 

Bugün ülkede sanayi ile ilgili nereye gidilirse gidilsin, piyasada yaprağın kımıldamadığına şahit olunduğunu, üreticinin karın tokluğuna iş yapar hale geldiğini, makine seslerinin her geçen gün daha da azaldığını,piyasada gizliden gizliye adı konmamış bir kriz yaşanmasının, her an muhtemel ihtimaller arasında baş sırada bulunduğuna dikkat çeken OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş Adamları ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Özcan ÜLGENER ” Seçim öncesi bizleri kapı kapı ziyaret ederek, türlü vaatlerini sıralayan siyasilerimiz, koalisyon ihtimallerinin de son bulması ile anlaşılıyor ki, bir kez daha sözlerinde durmayarak bizleri şaşırtmadılar. Uzlaşıya varmak, eğer ki bu ülkenin faydası içinse, hiçte zor olmamalı. Yalnız uzlaşı için bir araya gelen grupların meseleyi sürekli şahsileştirmeleri, ülkeye fayda getirmek bir yana, zarar bile verir hale getirmiştir. Erken seçim için ön görülen Kasım ayına kadar da bunun böyle gideceği endişesi yaşanmakta. “dedi.

 

Filler tepişir, çimenler ezilir

 

3 yılda 3 seçimin, bir yenisinin de kapıda olduğunu,koalisyonun bir türlü gerçekleşmemesi, siyasilerin uzlaşı dilini bir türlü becerememeleri ve koltuktakilerin bir kez daha kendilerini unuttuklarını ileri süren bir açıklama yapan ÜLGENER,
“2015 yılının en azından son çeyreğinde sanayici KOBİ’mizi güçlendirecek, umudunu tazeleyecek atılımlara ihtiyacı var. Anadolu’da meşhur bir söylem vardır: ‘Filler tepişir, çimenler ezilir’… Ne de güzel özetliyor siyasilerin geriliminden bunalan, daralan bizleri… Düşünün Amerikan doları 2,90 TL seviyesine ilerlemiş. Piyasada karşılıksız çek ve senet furyası var.

 

Parası olan dahi borcunu ertelemenin derdinde

 

Parası olan dahi borcunu ertelemenin derdinde. Herkeste genel bir kaygı ve endişe havası hakim. Adını henüz koymasak da, içten içe yaşadığımız bu kriz ortamının son bulmasından başka çıkış yolu görünmüyor maalesef. “ şeklinde devam etti.ORSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Özcan ÜLGENER’in 19.8.2015 tarihinde yaptığı açıklama özetle şöyle;

Piyasada adı konmamış bir kriz yaşanıyor

“Bugün ülkede sanayi ile ilgili nereye giderseniz gidin piyasada yaprak kımıldamadığına şahit olacaksınız. Üreticimiz karın tokluğuna iş yapar haldeler. Makinelerin sesleri her geçen gün daha da azalıyor. Piyasa da gizliden gizliye adı konmamış bir kriz yaşanması, her an muhtemel ihtimaller arasında baş sırada.

 

Siyasiler, bir kez daha sözlerinde durmayarak bizleri şaşırtmadılar

 

Seçim öncesi bizleri kapı kapı ziyaret ederek türlü vaatlerini sıralayan siyasilerimiz koalisyon ihtimallerinin de son bulması ile anlaşılıyor ki, bir kez daha sözlerinde durmayarak bizleri şaşırtmadılar. Uzlaşıya varmak, eğer ki bu ülkenin faydası içinse, hiçte zor olmamalı. Yalnız uzlaşı için bir araya gelen grupların meseleyi sürekli şahsileştirmeleri, ülkeye fayda getirmek bir yana, zarar bile verir hale getirmiştir. Sanayicimiz üretime dair hiçbir yol kat edilememesinden şikayetçi. Erken seçim için ön görülen Kasım ayına kadar da bunun böyle gideceği endişesi yaşanmakta.
Belirsizlik ortamından bir an önce çıkılmalı

 

Erken seçimin olması ile dilerim bu olumsuz hava yerini daha ılımlı, daha uzlaşıya dönük bir ortama bırakır. Hükümetin olmaması, belirsizlik, içten içe bizlere zarar verdiği gibi, sınırda can yakmak için sabırsızlanan düşmanların ekmeğine de yağ sürmektedir. Temennimiz, bir an önce bu belirsizlik ortamından çıkılmasıdır. Sanayici KOBİ’lerimiz oluşturulan ekonomik istikrar sürecine yeniden dönmek istiyor.”


Yazan - 19 Ağustos 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x