Platform (2019) Filminin Gıda Konusunda Bizlere Hatırlattıkları


Zir. Yük. Müh, Osman İnan
osmaninan1985@gmail.com

Son dönemlerin popüler filmi 2019 yapımı Platform filmi pek çok konuda mesajlar içermektedir. Sinemaseverlere göre puanı henüz kalitesine göre şimdilik düşük kalan bu film, daha çok kişi tarafından bilindikçe daha yüksek bir beğeni alacaktır. Önümüzdeki birkaç yıl, belki de daha uzun bir süre konuşulacak, zaman zaman gündeme gelecek bir yapım olacaktır. 

Platform (2019, Netflix)

Filmin sinemasal teknik boyutuyla ilgili eleştirisini tabi yapamayacağım. Senaryo daha düzel olabilir mi elbette herkese göre eklemeler çıkarmalar vardır. Ama bunların bütününde filmi çok beğendim. Filmi izleyecekseniz mesajı anlamaya çalışın derim, böyle de bir tavsiyem var. 

Filmin pek çok dip notu var. Film ana temada Mevcut dünya düzenine eleştirel bir bakış sunuyor. Pek çok gönderme var; kitaplı dinlere bir gönderme var. Bunun yanında, bilgin kabul edilen toplumda sevilip sayılan insanların yöntemlerine eleştiri var, bu çıkarımla dünyadaki büyük organizasyonlar, büyük kitlelerin haklarını savunduğunu söyleyen kuruluşlara eleştiri var. İnsanın açgözlülüğüne eleştiri var. İnsanın yaşarken hayatın anlamını görüp göremeyeceği ile ilgili bir sorgulama var.

Film pek çok konuda dünyada kurulmuş bu düzeni tekrar gözden geçirme fırsatı vermiş. Her insan filmi izledikten sonra adaletsizliği, insan psikolojisini, gıda paylaşımını, esareti vb sorgulayabilir. Ancak eminim filmi izleyen meslek sahipleri de mesleki açıdan konuya bakacaklardır. Mesela, bir hukukçu adaletsizliği tekrar bir derinlemesine görecek ve eleştirisini yapacaktır. Bir psikolog insanın esaret altında nasıl dönüşebileceğiyle ilgili sorular soracaktır. Ben kendi açımdan, gıda politikaları üzerinde akademik çalışmalar yapan biri olarak, filmden spoiler içermeden kendi gıda konusunda küçük çıkarımımı bir paragrafta yapmak isterim;Burada daha anlaşılır bir dille söylemek istediğim; dünyada yeni bir paylaşım düzenine ihtiyaç olduğu ve bu konuda ivedilikle kararlar alınması gerçekliğiyle karşı karşıyayız. İnsanlar bu kararı hep birlikte mi alacaklardır, lider kişiler ya da gruplar mı bekleyeceklerdir, yoksa dışsal faktörler onları bu düzeni sağlamaya kendiliğinden mi götürecektir. Bence hangisinin baskın çıkacağını beklediğimizden daha kısa bir zamanda göreceğiz.

Diğer Haberler:
2. Uluslararası Tarım ve Gıda Etiği Kongresi İzmir'de gerçekleşecek

Yazan - 7 Nisan 2020. Kategori MANŞET, Osman İnan, YAZARLAR. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x