POLONYA GDO DEVİ MONSANTO’YU ÜLKEDEN KOVDU


Monsanto’nun genetiği değiştirilmiş MON810 adıyla tescilli mısır polenlerinin zaten azalan arı nüfusu üzerinde yıkıcı bir etki yaptığını belirlediklerini belirten Polonya Tarım Bakanı Marek Sawicki yaptığı açıklamada, “Hem insan sağlığını hem de arı nüfusunu tehdit eden GDO’lu ürünler üzerinde tam ve kalıcı bir yasağı başlatacağız” dedi.

Polonya Tarım Bakanlığı Monsanto’nun ürünlerine yönelik tam ve kalıcı bir yasak uygulamayı koyması yaşanan biyo-korsanlığa karşı mücadele eden çevrelerde memnuniyetle karşılandı.

Gelişmelerden büyük memnuniyet duyduğunu açıklayan Polanya Doğa Derneği, Tarım Bakanı Marek Sawicki’e teşekkür etti.

MONSANTO TEDİRGİN  

AB dönem başkanı Danimarka’nın orta yol önerisinin 7 AB ülkesinde reddedilmesi üzerine ülkesinde Monsanto’yu istemediği açıklayan Fransa ve Macaristan gibi ülkelere Polonya’nın da katılması Monsanto’nun tedirginliğini artırdığı belirtiliyor.

POLONYA YASAKLADI TÜRKİYE’DE SERBEST  

Polonya’nın tehlikeli bulup yasakladığı biyoteknoloji devi Monsanto’nun MON810 mısırın Türkiye’ye girişine izin veriliyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Biyogüvensizlik Kurulu tarafından izin verilmesi üzerine Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Derneği İktisadi İşletmesi, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği İktisadi İşletmesi (BESD-BİR) ve Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR)’in tarafından MON810 GDO’lu mısırı Türkiye’ye de ithale devam ediyor.

DİĞER HABERLER
Bolu Gündem Ailesi 24.Yaşını Birlikte Kutladı

ÇİFTÇİ DAVAYI KAZANDI  

Fransa’nın Lyon kentinde tahıl yetiştiricisi Paul François’un ürünlerinin hafıza kaybı, baş dönmesi gibi nörolojik sorunlara neden olduğu iddiasıyla açılan davayı kazandı. Mahkeme zararın tespiti için bilirkişi görevlendirdiği açıklandı. Öte yandan Hindistan’da da çok sayıda çiftçi tarafından Monsanto aleyhine korsanlık davaları açıldığı bildiriliyor.Gıda Hareketi / Özel  


15 Nisan 2012. 16:43
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
arz
arz
10 yıl önce

Madem liberal ekonomi var, süt üreticilerini destekleyip teşvik verip kredi verip ardından da süttozu ithal izni verip bütün yatırımları baltalayıcı garip kararlar alınabiliyor bu ülkede, GDO ya karşı duracağız asla GDO yok kimse var diyemez diyor sayın bakanımız,, O halde aynı şekilde Bakan düzeyinde de bir takım hareketleri beklemek durumundayız Bakan Beyden çünkü önceki söylediğiyle yeni söylediği birbirinin zıddı. Biz de şöyle düşündük sanırım Mehdi Bey kendi bakanlığının yanında Marek Sawicki de Bakan olarak getirtecek kendi kendisine muhalefet edecek.
Allah(c.c.) büyük olur mu olur. İnşaallah..)

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x