Polonyada Veteriner Hekimlik


 

ııııııııııııııı

 

 

 

Kemal Altıntaş 

 

 

4 günlük Polonya gezimde Wroclaw daki Veteriner Fakültesini de ziyaret ettim. Daha öncesi Wroclaw dan 5 yıl önce beraber bir hafta bir kursta tanıştığım Veteriner arkadaşımı da bu gezimde Wroclaw da ziyaret etme imkanım oldu.

 

Kendisinden ve bu şehirdeki Veteriner Fakültesinden bazı bilgiler edindim ve bunları burada sizinle paylaşmak istedim.

 

Polonyada 6 tane veteriner fakültesi var ve ülke genelindeki bu altı fakülteye alınan öğrenci sayısı 1000′ in üzerinde. Ülkede 20.000 veteriner var ve bunun yarısı devlet sektöründe çalışmakta. Polonya’nın toplam nüfusu 38 milyon civarında. 650 bin nüfuslu Wroclaw şehrinde 200 e yakın veteriner kliniği bulunmaktaymış. Bu rakam bana oldukca fazla geldi, fakat çoğu polonyalının kedi ve köpeği varmış ev hayvanı olarak ve polonyalılar bu ev hayvanlarını yilda en az bir defa veterinere götürme zorunluluğu varmış.

 

Veteriner fakültesindeki doğum hocası ve iki öğrenciyle konuştum ve bazı bilgiler edindim. Fakültedeki küçük hayvan hastanesini ve kütüphanesini gezdim. Ziyaretim cumartesi gününe denk geldiği için fakültenin büyük hayvan kliniğinde hayvan olmadığı için gezmedim. Konuştuğum iki polonyalı veteriner öğrencisi fakültenin son sınıfındaymış ve konuştukları ingilizce hiç de küçümsenmeyecek şekilde iyi düzeydeydi. Ders kitaplarının coğu polonyaca bazılarıda ingilizce kitaplarmış.

 

Fakültenin binalari oldukça iyi düzeydeydi ve fakülte şehrin  merkezi bir bölgesinde yer almakta. Fakültede ayrıca yabancı ülkelerden( Almanya ve iskandinav ülkelerden) gelen ögrenciler içinde ingilizce eğitim verilen ayrı bir sınıf varmış. Bu fakülteye yılda 200 civarında öğrenci alınıyormuş.

 


Yazan - 20 Nisan 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x