‘POS’lu yazarkasa uygulaması ertelenmeli’


esnafa-yeni-nesil-pos-cihazi-uyarisi-4745858_8631_o

 

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Herkesin hayrı için uygulama en az 6 ay daha ertelenmeli. En önemlisi eldeki eski yazar kasalar uygun fiyatla firmalar tarafından alınarak değerlendirilmeli” dedi.

 

 
Seyyar POS cihazı kullananlar için POS’lu yazarkasa uygulamasının 1 Ekim’de yürürlüğe gireceğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Herkesin hayrı için uygulama en az 6 ay daha ertelenmeli. En önemlisi eldeki eski yazar kasalar uygun fiyatla firmalar tarafından alınarak değerlendirilmeli” dedi.

 

 
“VERGİ AYI OLAN MART’IN SONUNA BIRAKILMALI”

 

 
Seyyar POS cihazı kullananlar için POS cihazının değiştirme konusunda son günün 30 Eylül olduğunu ifade eden Palandöken, “Piyasada yeterince fiyat rekabeti yok. Hala fiyatlar yüksek. Maliye Bakanlığı 3 aylık geçiş süresi tanıdı ama 1 Ekim itibariyle yeni nesil POS cihazının kullanımı başlıyor. Kış gelmiş, okullar açılmış, masraflar artmışken sermayesi kadar değişime para harcayacak esnafın durumu kalmadı. Bunun için de vergi ayı olan Mart’ın sonuna bırakılmalıdır” diye konuştu.

 

 
“DEĞİŞTİRMEYENE CEZA VAR”

 

 
Yazarkasalı POS cihazı uygulamasını genel anlamda ilk uygulayan ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen Palandöken, “Bu kararla 3 milyon cihaz değişime girecek. Aslında uygulamanın kayıt dışılığı azaltacak, milyarlarca lira vergi artışı sağlayacak olması olumlu. Ama POS cihaz fiyatları esnaf için hala yüksek gidiyor. En önemlisi POS cihazlarını yeni nesil cihazlarla değiştirmeyenler içinde bin 200 liraya varan cezalar uygulanacak. Bunun içinde esnafımızı uyarıyoruz” şeklinde konuştu.

DİĞER HABERLER
Flaş....! Anayasa Mahkemesinin Gerekçeli İnternet Sitesi kararı

 


25 Eylül 2013. 13:20
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x