Prof.Dr. Birpınar: Atık değerli bir hammaddedir.


 

IFAT Eurasia 2019, Uluslararası Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı 10. Salonunda, 28 Mart Perşembe günü saat 13:00’te başlayacak olan IREMCON Uluslararası Çevre Konferansı’na Kuzey Makedonya Çevre ve Fiziki Planlama Bakanı Sadulla Duraku, Kosova Çevre ve Mekânsal Planlama Bakanı Fatmir Matoshi ve Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar katılıyor.

Konferans öncesi açıklama yapan Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Türkiye’de atık yönetimi alanında uluslararası platformlarda da ses getiren çalışmaların hız kazandığına dikkat çekerek: “Türkiye çevre yönetiminde sahip olduğu yüksek tecrübesini uluslararası arenada paylaşacak duruma geldi. IREMCON Uluslararası Çevre Konferansı’na çok sayıda ülkeden delege katılımı bunun somut göstergesidir. Atık sektörüne genel olarak baktığımızda, atık sektörünün metan ve karbondioksit emisyonlarına yol açan ana sektörlerden biri olarak iklim değişikliği üzerinde önemli etkisinin olduğunu görüyoruz. Atık sektörünün toplam sera gazı emisyonu içindeki payı enerji sektöründen sonra ikinci sırada yer almaktadır” dedi.

 

“Atık değerli bir hammaddedir”

Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar atık yönetiminin günümüz dünyasının önemli sorunlarından biri olmasının yanı sıra, atığın değerli bir hammadde olduğuna dikkat çekti. Birpınar: “Bu hammadde değerlendirilerek ekonomiye kazandırılmalıdır. Atık yönetimine artık yeni bir yaklaşımla bakıyoruz. Bu yeni yaklaşım bütüncül bir özellik gösteriyor. Bu yaklaşımda; kaynakları daha verimli kullanma, olabildiğince az tüketerek israfı önleme ve az atık oluşturma, oluşan atıkları kaynağında ayrı biriktirme ve toplama, ayrı toplanan atıkları geri kazanma, organik atıkları ise kompost ve gübreye dönüştürme, kısacası, depolama ve yakmaya hiç atık göndermeyecek döngüsel ekonomi yaklaşımı kapsamında sıfır atığa ulaşmaktır. Bu noktada, Bakanlığımız ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi başta olmak üzere binalarımızda Sıfır atık projesini hayata geçirdik. Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi’nin takdirleri ve himayelerinde başlatılan ve 2023 yılına kadar bütün Türkiye’ye yayılmasını hedefliyoruz” dedi.

 

Kısa adı IREMCON olan, INTERNATIONAL RECYCLING and ENVIROMENTAL MANAGEMENT CONFERENCE, IFAT Eurasia, Uluslararası Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı iş birliği ile,alanında söz sahibi uluslararası otoritelerin; geri dönüşüm ve atık yönetimi alanlarındaki birikim, deneyim ve başarılarını bir araya gelerek tüm ilgili taraflarla paylaşmak, bu alanlardaki ekonomik fırsatları ve yatırım imkanlarını değerlendirmek, uluslararası işbirliklerinin gelişimine zemin oluşturmak amacıyla 28-29 Mart’ta İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenleniyor.

Fuar ile ilgili daha fazla bilgi için http://iremcon.com adresi ziyaret edilebilir.


27 Mart 2019. 13:58
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x