Sözcü Gazetesine Cevap


17c62a13-7480-4213-a169-8b3af62ee098

 

 

Tavuk Etinde Büyük Tehlike

 

 

 

Sayın

Burak Akbay

Sözcü Gazetesi İmtiyaz Sahibi,

Metin Yılmaz

Sözcü Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni,

Neşet Şenizel

Sözcü Gazetesi Yayın Yönetmenleri

Serdar Saraç

Sözcü Gazetesi Yayın Yönetmenleri

Metin Köklüçınar

Sözcü Gazetesi Yazı İşleri Müdürleri

Ferda Öngün

Sözcü Gazetesi Yazı İşleri Müdürleri

Kenan Kurtkaya

Sözcü Gazetesi Yazı İşleri Müdürleri

Uğur Dündar

Sözcü Gazetesi Yazarı

 

23.Mayıs tarihli gazetenizin arka sayfasında SÖZCÜ başlığının altında çok büyük bir manşet (Tavuk Etinde Büyük Tehlike) ile yayınlamış olduğunuz DHA muhabiri Yusuf Baştuğ haberini dehşetle izledim. Bu başlığı gören bir okur haberin gerisini okuyarak zaman kaybetmek istemez ve gazetenizin saygınlığına itibar ederek en azından kendini güvence altına almak için tavuk eti tüketimine büyük bir soru işareti koyar. Haberiniz yanlış demiyorum. Haber doğru olabilir. Ama hangi gıda maddesini ele alırsanız alın, eğer iyi hijyen koşulları altında hazırlanmıyor, saklanmıyor, pişirilmiyorlar ise söz konusu tehlikeler geçerlidir. Bu tehlikeler hayvansal ürünlerde bitkisellere nazaran daha da fazladır. Bu bakımdan hayvansal ürünlerle iştigal edenlerin daha fazla dikkatli olmaları gerekir.

 

Konuyu sadece tavuklara has bir sorunmuş gibi yansıtan gazetenizin manşeti bu bakımdan Türkiye’nin gözbebeği olan bir sektörü fazlasıyla incitmiştir. Eğer aynı iş yerlerinden sığır eti, koyun eti ambalajsız peynir ve süt ürünlerinden de numune alınmış olsaydı şüphesiz ki benzer sonuçlar bulunacaktı. Söz konusu tavuk etleri ambalajsız ürünler mi yoksa ambalajlı ürünler midir? Eğer ambalajsız ürünler ise bulaşmanın kaynağı acaba işyeri personeli midir, işyerinde kullanılan bıçak ve kesme blokları mıdır yoksa işyeri şartları mıdır? Bunların hiç biri belli değildir.

 

Haberde Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Işıl Var 2011-2014 yılları arasında 160 tavuk eti örneğini incelemiş ve bunlardan 29’unda Lysteria Monocytogenes isimli bakteriyi bulmuş olduğunu bildirmektedir. Böyle bir çalışmayı her öğretim görevlisi yapabilir, ancak bunun gerçeği yansıtması ve saygın bir gazete haberinde manşet olabilmesi için öncelikle numunelerin hangi şartlar altında ve nasıl alındığının bilinmesi gerekir. Eğer resmi görevlilerce hijyenik şartlar altında ve steril konteynerlere steril ekipmanla alınmamışsa, her numune alınmasında ayrı steril ekipman kullanılmamışsa ve bunların şahit numuneleri derin dondurucularda halâ muhafaza edilmiyorlarsa bu analizlerin bir değeri yoktur. Sadece o öğretim görevlisine akademik yükselme için gerekli olan birkaç puanı kazandırmak amacıyla yapılmış bir çalışmadır.

 

Yapılan çalışmanın bir amacının olması gerekir. Amaç hangi tavuk eti üreticisinin daha sağlıklı üretim yaptığının tespiti ise o zaman üretici firmaların marka isimlerinin ayrı ayrı kullanılması gerekirdi. Amaç hangi restoranın daha sağlıklı üretim yaptığının tespiti ise o zaman restoran firma isimlerinin ayrı ayrı kullanılması gerekirdi. Çalışma bu şekilde yapılmamış olduğu için tek amacın medyadaki mevcut bilgi kirliliğinin artmasına hizmet ederek tavuk etinin karalanması olduğu anlaşılmaktadır.

 

Benim için çok kıymetli bir araştırmacı gazeteci olan ve sizin gazetenizin yazarları arasında bulunan Sayın Uğur Dündar tavukçuluk sektörünü en iyi bilen bir gazetecidir. Tavukçuluk sektörünün insan sağlığına ne kadar önem verdiğini çok iyi bilmektedir. Keşke konuyu bu şekilde haberleştirmeden önce onunla bir görüş alışverişinde bulunmuş olsaydınız eminim haberi farklı şekilde yansıtırdınız.

 

Bu konuda görüşlerimi sizle paylaştım ve geri dönüşünüzü bekliyorum.

 

Saygılarımla

Prof. Dr. Erol Şengör

Veteriner Hekim

0532-615 70 70

erolsengor@gmail.com

 

 

 

 

 

 


Yazan - 23 Mayıs 2016. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x