Propolis Mucizesi!


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da onu kullanıyor…
 
Ankara Arıcılar Birliği Başkanı Selçuk Solmaz, HABERTÜRK’te Ceren Akdağ’ın Hayatın İçinden programına konuk oldu. Solmaz, balın faydalarını anlatırken; iyi bal ve sahte bal arasındaki farkın nasıl anlaşılabileceğine ilişkin sırlar da verdi…

“Nişasta bazlı yemler Amerika’da başladı. Amerika’da arı ölümleri de böyle başladı. Arıları bu ürünlerle beslediler. Arılar insanoğlu var olduğundan beri günümüze kadar gelen canlılar. Doğasal koşulları sentetik ürünlerle beslerseniz. Arıları sentetik beslediler, arılar verimliliklerini kaybettiler. Doğasal koşullar çok zor. Her yıl aynı verimliliği bulamayabiliyorsunuz. Sentetik besleme başlattılar. Türkiye’de henüz sıkıntı yok. Ülkemiz doğal verimlilik konusunda en iyi ülkelerden biri.”

İTHAL BAL
“İthal bal konusunda taraftım. Görsel ve yazılı medyada zaman zaman demeçler verdik. Bu ülkede bal sıkıntısı yok. Doğayı korumak istiyorsak arıları yaşatmalıyız. Onların hassas bir dengesi var. Arıları yaşatmak için arıcıyı korumak gerek. Bu yüzden ithal bal olmaması gerekiyor. Sadece 2007’de ithal bal geldi. Arıcılık sektöründe gerileme var. Arıcıların yaşam koşulları çok zor. Bir yıl bekliyorsunuz, verim alamazsanız ikinci yılı bekliyorsunuz. Doğada bal olmayınca ithal edildi.
Türkiye 5 milyon arı kolonisiyle dünyada ikinci sırada. Muğla, Ordu, Aydın, İzmir, Adana bölgesinde arıcılarımız var. Arıcılıkla uğraşan insanlar dar gelirli insanalr. Koloni başına 6 TL destek alıyoruz. Hükümetimiz ilk kez arıcılara destek verdi. Ama yeterli değil. Bir yıl ürün alamazsanız kredilerle yaşıyorlar.”

DİĞER HABERLER
Amerika’ya balık ihracatımız 9 yılda 115 kat arttı

SAHTE BAL VE GERÇEK ARASINDAKİ FARK
“Balın şekerlenmesi hakiki olmasından kaynaklanıyor. Bütün ballar şekerlenir. Bal şekerlenmiyorsa sahtedir. Bölgesine, çiçeklerin florasına göre üç ayda da şekerlenir iki yılda da şekerlenebiliyor. Saklama koşulları da önemli. Çaydanlığın üzerinde buharda tutarak eriemsi sağlanır. Soğuduktan sonra büyük keyifle yenir.”

BALIN FAYDALARI
“Balı soğuk yerseniz ishali keser, ılık suyla balı içerseniz kabızlığı önler. Balın rengi su beyazından koyu kahverengiye kadar değişir. Çok açık renkli olan narenciye balıdır. Sarıya yakın bal da yayla balı. Organik bir bal. En koyu renkli bal ise organik kestane balı. Marmara Bölgesi ve Karadeniz kıyı şeridinde. Doğal antibiyotik olarak kullanılabilir. Anjinde, mide rahatsızlıklarında kullanılabilir. Bal gıdalar arasında en kıymetli besinlerden biri. Değişime uğramayan bir madde. Bütün mutfaklarda iki çeşit olmalı. Her gün evden çıkarken bir- iki kaşık bal yemeli. Beyin tatlıyla besleniyor. Sağlıklı beslenen beyin daha sağlıklı komutlar verir. Şeker hastalığınız yoksa her gün bir kaşık bal yenebilir.”

İYİ BALI NASIL ANLARSINIZ?
“Kahvaltıda yediğiniz bal yemeklerin arasında kaybolup gidiyor. Eğer baldan şifa bekliyorsanız, balı yedikten sonra 15 dakika bir şey yememeniz gerekir. Bağırsak rahatsızlığı, sinidirim sisteminde sıkıntı varsa, sinir ucu enfeksiyonu varsa iyi bal yediğinizde yararlı olur. İyi balı damak tadıyla hissedersiniz. İyi balı yediğinizde kendine özgü bir tat ve koku bırakır. Balda sıkıntı varsa lokum gibidir. Çok abartılı bir koku varsa o sıkıntılı bir baldır.

DİĞER HABERLER
Çayda Katkı Maddesi Olmayacak

Bal Kodeksi belirlendi. Tüketicilerimiz markasız ürünleri almalı. Merdivenaltı, cami önlerinde, pazarlarda satılan ballardan uzak durulmalı. Açıkta olan bal hijyen kurallarına uygun olmaz. Markalı mallarda gıda sicil numaralarına bakmalı. Tüketici markalı malı aldığında, beğenmediğinde geri iade etmeli.”

ARI SÜTÜ
“Markalı ürünlerden yararlanmak gerek. Arı sütü de yüzyılın en kıymetli ürünlerinden bir tanesi. Her gün arı sütü olmaz. Arı sütünü kime nasıl vereceğinizi bilmeniz gerekir. Yaşam kalitesini artırmak için verebilirsiniz bir de sağlık için verilebilir. Bir de uzakdoğu’da terapi yöntemi var, arı ürünlerinden terapi. Besin kokteyli yapıyorsunuz. Bir takım rahatsızlıklarda hekim kontrolüyle veriliyor.”

PROPOLİS MUCİZESİ: BAŞBAKAN  ERDOĞAN DA KULLANIYOR
“Propolis, arıların bitkilerden ürettiği ve kovan içi temizlikte ve kovanın yalıtımında kullandıkları bir maddedir. Kovana giren ve taşıyamayacakları kadar böcekleri öldürüp bu sıvıyla kaplarlar ve onu yalıtırlar. İnsanlar da arıların ürettiği bu maddeyi sağlık için tüketir.

Sayın Başbakan ve Tarım Bakanı arıcılara destek vermiştir. Biz de onlara arı sütü, propolisten oluşan bir kokteyl hazırladık. Grupta takdim ettik. Hatta takdim ederken “Dünya liderleri performansınızı hayranlıkla izliyor” dedik. Zaten Sayın Başbakanımızın performansından da bu anlaşılıyor.

DİĞER HABERLER
Yumurta ne kadar süre pişirilmeli?

Propolis çok enteresan bir ürün. Hekimler tarafından “Yüzyılın buluşu” olarak adlandırılıyor. Bu, normal bir antibiyotikten 70-80 kat daha güçlü. Yüzde 100 kanı temizliyor, kalbi besliyor. Direkt aldığınızda çok daha etkili. Faranjit, anjin olduğunda bir gün içinde iyileştiriliyor. Su, çay ve kahveyle alabiliyorsunuz.”

EDİTÖRÜN NOTU: Her bal satan şarküteri veya satıcının elinde arı sütü diye şişeler dolusu ürün var.Özetleyecek olursak inek sütünden fazla arı sütüne sahip bir ülke olmaktan gurur duymalıyız…!
.


22 Şubat 2011. 12:47
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x