Rahmi Koç New York’ta Simit Zinciri Kuruyor


Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç New York’ta simit zinciri kurmaya hazırlanıyor. Simit & Simit adıyla kurulacak mekanlar için araştırmalar devam ederken, Koç Miami Beach’te geçtiğimiz yıl aldığı evden sonra ABD’deki iş bağlantısını da simit zinciri ile güçlendiriyor.

Mekan seçimi ve konsept ile ilgili çalışmaların devam ettiği öğrenilirken, Turk Avenue’ye konuşan kaynaklar projenin uzun süredir gündemde olduğunu, Koç’un tanıdığı bir ismin işin başında olacağını ifade ediyor.

Geçtiğimiz aylarda Rahmi Koç’un gelini Caroline Koç, ev dekorasyonunda kaliteli ve mistik anlamı olan ürünleri tüketicilerin beğenisine sunmak için kurulan ‘Haremlique’ mağazasını, Lübnan’dan sonra New York’ta açmıştı.

Türkiye’de her köşede değişik isimlerle faaliyet gösteren simitçi dükkanlarından en büyüğü ise 2002 yılından itibaren beş ülkede faaliyet gösteren ve 3 binin üzerinde çalışanı ile günde 300 binden fazla kişiye hizmet veren Simit Sarayı.

Simit Sarayı’nın sahibi Haluk Okutur, Temmuz 2011 ayında New York’u yaptığı ziyaretin ardından New York’ta şube açmaya hazırlandıklarını, Manhattan 7’nci caddede yer alacak olan Simit Sarayı’nı 2012 sonuna kadar New York’ta 4 şubenin yanı sıra Şikago, Seattle ve Kaliforniya’da da yeni şubeler açmayı hedeflediklerini söylemişti.

”SAKIP BEY SİMİT SATTI, BEN ONU YAPMAM” 10 Ağustos 2006’da Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Ayşe Arman’a konuşan işadamı Rahmi Koç, ”Koç, Sabancı’ya göre halktan biraz daha uzakmış gibi duruyor,” sorusuna, ”Öyle derler ama değil. Gerçi, rahmetli Sakıp Bey, benden daha fazla halk adamıydı. Mesela Emirgan’da Atlı Köşk’ün önünde simit sattı, ben onu yapamam,” diye cevap vermişti.

Koç Yöneticileri Derneği Başkanı Tunç Uluğ da Referans Gazetesi’nden Kenan Başaran’a verdiği mülakatta kendisine sorulan, “İnovasyon için memlekette bir şeyler yapılıyor mu yoksa bu kavramın kullanımı bir moda mı?” sorusuna, “Bence Türkiye’deki en iyi inovasyon nedir biliyor musunuz? Tabladaki simidin simitçiden çıkıp simit sarayı, simit palas gibi, bilmem neye girmesidir. Bu, bir inovasyondur. Çünkü oradaki, o simit dediğimiz çok ucuz şey tek başına satılırken birdenbire bir yerlerde oturularak yenilen; içine o katılarak, bu katılarak; katkı değeri yüksek bir ürün haline gelmiştir. Bu, bir inovasyondur. Bana sorarsanız son dönemdeki en önemli inovasyondur,” diye cevap vermişti./Cemil Özyurt – Turk Avenue –

 


21 Şubat 2012. 16:41
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x