Rakı kadehinde Türk lirası


Businessinsider’da yer alan makalede, Türk lirasının dolar karşısında son üç çeyrek dönemde yüzde 16 oranında değer kaybederek gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en kötü performanslardan birini sergilediği belirtildi.

TL’deki değer kaybının şirketlerin üçüncü çeyrek karlarını etkilediği ve şirketlerin değer kaybına karşı kendilerini koruma planları yaptığı bildirildi.

Liradaki zayıflığın kazananları ve kaybedenleri olduğunun vurgulandığı makalede,  hammadde ithal eden ve faaliyetlerini lira ile sürdüren çok uluslu şirketlerin girdi maliyetlerinin artmasından dolayı liradaki zayıflıktan olumsuz etkilendikleri kaydedilirken ihracat yapan firmaları olumlu etkilediği söylendi.

Liradaki zayıflığa neden olan iki faktörden biri olan artan cari açığın Merkez Bankası rezervleri ve döviz kuru üzerinde baskı yarattığı belirtildi. İkinci olarak ise, Avrupa borç krizi nedeniyle yabancıların gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinden çıkması gösterildi.

Makalede, Merkez Bankası’nın lirayı güçlendirmek adına büyümeyi yavaşlatacağından dolayı politika faiz oranında artış adımına karşı direndiği vurgulandı.

Çok uluslu şirketlerin Türk lirasının 2012 sonuna kadar zayıf kalacağını tahmin ettikleri belirtilirken makalede Frontier Strategy Group Uzman Danışmanı Kerim Kotan’ın Türk lirasının değer kaybının  kalıcı bir trend olmadığı fakat kısa ve orta vadeli olduğu görüşüne yer verildi.

FSG Uzman Danışmanı Fahhan Özçelik’in, Türkiye’de faaliyette bulunan çok uluslu şirketlere hükümetin planlanmış ihracat teşviklerinden yararlanmaları önerisi hatırlatılarak özellikle tekstil, otomobil, elektrik makineleri endüstrilerindeki yarı mamül sağlayıcılarıyla işbirliğine gitmeleri gerektiği yönündeki yorumuna yer verildi.


Yazan - 7 Kasım 2011. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x