Ramazan Ayında Kırmızı Et Talebi Artacak


SETBIR+Baskani+Zeki+Ilgaz

 

 

“RAMAZAN AYINDA KIRMIZI ET TALEBİ ARTACAK”

 

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği’nin (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Ilgaz, Ramazan ayı yaklaşırken kırmızı et sektörünün durumu hakkında değerlendirme yaptı. Turizm sezonunun başlamış olması ve önümüzdeki günlerde Ramazan ayının başlayacak olması dolayısıyla kırmızı et talebinin artacağını belirten Ilgaz, kırmızı ette fiyat istikrarının korunabilmesi için kırmızı et arzını artırmak gerektiğini, bunun için de uzun dönemli politikalara ihtiyaç olduğunu söyledi. Zeki Ilgaz ayrıca Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmek için hayvansal protein alımına özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Yaklaşan Ramazan ayı gıda sektörünü hareketlendirirken, en önemli tartışmalardan biri kırmızı et fiyatlarındaki artış konusunda yaşanıyor. Türkiye’de süt ve et sektörünün ve bu sektörlere bağlı olan sanayinin gelişmesi için çalışmalar yapan SETBİR’in Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Ilgaz, tüketimin ivme kazanacağı Ramazan ayı öncesinde sektörün durumunu değerlendirdi.

 

Kırmızı et fiyatını belirleyen dinamiğin arz ve talep olduğunu vurgulayan Zeki Ilgaz, şunları söyledi: “Bugün için talep çok yüksek olmamasına rağmen kesimlik dana arzı talebi karşılayamamaktadır; son günlerde fiyat artışı hız kesmiş gibi gözükse de bu durum, artan kırmızı et fiyatları nedeniyle talebin ikame/alternatif ürünlere kaymasından kaynaklanmaktadır. Ülkemizde arz eksikliği ve yüksek besi maliyetleri sonucu oluşan kırmızı et fiyatları halkımızın yeterince kırmızı et tüketmesini engellemekte, bunun yerine hayvansal protein ihtiyacını daha ucuz olan beyaz et tüketimi ile karşılamaktadır.”

 

“Uzun dönemli politikalar ve uygulamalar gerekiyor”

 

Zeki Ilgaz, geçtiğimiz yıldan bu yana söz konusu sorunu çözmek için yapılan uygulamalar hakkında da bilgiler verdi:

 

“2014 yılı içerisinde, ülkemizde yaşanan kırmızı et üretim/tüketimindeki dengesizlik ve bu sebeple oluşan fiyat istikrarsızlığını önlemeye dönük olarak, uzun süredir dile getirdiğimiz, besilik hayvan arzının yetersizliği sorununa çözüm olarak (karkas et fiyatlarındaki yükselmenin sınırlanması ve istikrarın üreticilere zarar vermeyecek şekilde sağlanabilmesi için) besilik hayvan ithalatının önü açılmıştır. Bakanlığımızın, besilik dana ithalatı ile ilgili uygulamalarını, kırmızı et arzının artırılmasına ve kırmızı et fiyatının daha fazla yükselmesinin önlenmesine yönelik olduğundan dolayı olumlu karşılamakla beraber, harekete geçmekte geç kalındığından dolayı içinde bulunduğumuz zaman dilimine etkisinin yeterli olamayacağı kaygısını taşıyoruz. Kırmızı et arzının artırılması için uzun dönemli politikaların ortaya konması ve uygulanmasının gerekliliği yönündeki düşüncemizi de muhafaza ediyoruz.”

 

Inegol-Kofte

 

“Ramazan ayı ve turizm sezonu talebi tetikleyecek”

 

SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Ilgaz, Ramazan ayı ve turizm sezonu ile birlikte kırmızı et talebinin daha da artacağını söylüyor:

 

“Başka tedbirler alınmadığı durumda, ithal edilen besilik hayvan sayısının yetersizliği nedeniyle, kırmızı et fiyatlarında önemli ölçüde bir azalma olmayacağını, turizm sezonunun başlamış olması ve önümüzdeki günlerde Ramazan ayının başlayacak olması dolayısıyla kırmızı et talebinin daha da artacağını öngörmekteyiz.”

 

Ramazan ayında dengeli beslenmek açısından süt ve süt ürünleri ile et ve et ürünleri tüketiminin çok önemli olduğunu belirten Ilgaz, Ramazan ayının sıcak yaz günlerine geliyor olması nedeniyle, vatandaşlarımızın beslenmelerine ayrıca dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Ilgaz tüketiciler için şu bilgileri verdi:

 

“Sağlıklı ve dengeli beslenme için hayvansal protein önemli”

 

“Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından yayınlanan rapora göre, bir insanın vücut kilosu başına alması gereken protein miktarı ortalama 0,83 gram/kg vücut ağırlığıdır. Bu proteinin en az yarısının hayvansal kaynaklı olması gerekmektedir. EFSA’nın yayınlamış olduğu raporda, Avrupalı tüketicilerin proteinin büyük kısmını et ve et ürünlerinden, daha sonra hububat ve hububat bazlı ürünlerden, daha sonra ise süt ve süt ürünlerinden aldığı belirtilmektedir. 1 bardak (200 ml) sütte: 6,2 g protein; 1 yumurtada: 6 g protein; 100 g kırmızı ette: 18 g protein bulunmaktadır. Örneğin 70 kg ağırlığında bir insan  her gün 1 bardak süt, 1 yumurta ve 100 g kırmızı et tükettiğinde toplamda yaklaşık 30 g protein almaktadır. Bu da alması gereken toplam proteinin % 50’sine denk gelmektedir.”

 

 

 

Özellikle son yıllarda, sağlıklı yaşamın sloganının “sağlıklı ve dengeli beslenme” olduğunu hatırlatan Zeki Ilgaz, vatandaşların Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmeleri için hayvansal protein alımına özen göstermeleri gerektiğini sözlerine ekledi.


Yazan - 12 Haziran 2015. Kategori MANŞET, GIDA, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x