“Ramazan’ın Üstünlüğünün Oruçla İlgisi Yok”


683911

 

 

 

Türkiye’nin bir numaralı İlahiyat Profesörü Yaşar Nuri Öztürk hocamız ” Ramazan’ın yüceliği oruç falan değil kardeşim. Orucunu tutar sevap alırsın ama asıl istenilen bambaşka birşey” dedi.

 

 

Ramazan bir ruhsal disiplin, bir arınma ayı olduğunu kaydeden Öztürk hoca, ” Ramazan, insanın kendini gözden geçirmesini sağlay an bir disiplin mevsimidir. Kur’an Ramazan’în üstünlüğünü birşeye bağlıyor ve Kur’an bu ayda indi diyor. Yani Ramazan’ı yüceltirken vurguyu Kur’an’a yapıyor. Yani Ramazan’ın büyüklüğünün arkasında da tabiri caizse Kur’an’a iniş zamanlığı yapması yatıyor. Bakara 183 ayeti bunu veriyor. Ramazan O aydır ki Kur’an o ayda indirilmiştir. Bütün üstünlüğü buna bağlıdır. Bir Kur’an ayıdır diyebiliriz. Bunun pratik sonucu şudur. İnsanlar, Kur’an’ın verileri ışığında kendilerini gözden geçirecek, çek edecekler. Biz Kur’an’ın dinini mensup insanlar olarak Kur’an’dan onay alıyor muyuz? Yoksa Ramazan iyidir, orucunuzu tutun sevap alacaksınız dememiştir. İnsanı uyarıyor Ramazan yücedir çünkü Kur’an’a dikkate edin denir” dedi.

 
Öztürk hoca, Kur’an’ın muhtabının da insan olduğuna vurgu yaparak, anlamadığı dilde Kur’an okumanın da anlamsızlığına işaret etti: ” Bu Kur’an insandan ne istiyor. Muhatabı insandır. Anlamadan okutmanın bir anlamı olabilir mi bu kitabı. Hayatımızı buna göre kodlayığ düzenlememiz gerekir. Birileri bunu anlamayın sadece sesini duyun ve duygulanın diyor. Kulak zevki versin diye gönderilmedi ki Kur’an. Bu sakat bir gelenektir. Hatta bunca asır bunu sürdürmek Kur’an’a hakarettir.”

 

 

Kaynak:yüzdeyüzhaber


Yazan - 11 Haziran 2016. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x