Referans Laboratuvarlarının Tarım Bakanlığından Ayrılması İsteniyor

5 Nisan 2013. 13:32

Serdar Konuralp

 

292751_485445048156509_1912924857_nSon günlerde  gıdalarda görülen aksaklıklar nedeniyle gündeme gelen Ulusal Gıda Laboratuvarlarının Bakanlıktan ayrılarak bağımsız çalışmaları isteniyor.

 

Görevinden istifa eden eski TURKLAB Başkanı Dr. Can Demir istifasının perde arkasını yine gündeme getirerek tartışmaya açtı.

 

Bu konu ile ilgili olarak Çiftlik dergisi’ne bir açıklama yapan Dr.Can Demir “Mehmet Ali Önel yönetimindeki “Deşifre” programında,biz zamanında GDO’lu ürünlerin varlığını laboratuvarlarımızda tesbit ettiğimizi açık ve net bir şekilde söyleyince üye laboratuvarlarımıza baskı yapıldı.Üyelerimize bu baskı zarar vermesin diye  Türklab Genel Başkanlığından istifa ederek ayrıldım.Son günlerde ortaya çıkan pirinç skandalı ile ilgili olaratk yaptığı çalışmalar nedeniyle Mersin polisini tebrik ederim.

 

Bağımsız olma zamanının geldiğine inanıyorum

 

Hiçbir şaibeye meydan vermemek için Ulusal Gıda Referans Laboratuvarlarının Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından ayrılarak TÜRKAK gibi bağımsız olma zamanı gelmiştir.Ulusal Gıda Referans Laboratuvarlarına şaibeli bakılmasına ve makam taktirinden kurtarılmasını bekliyoruz.”dedi.

 

Türklab Genel Başkanı Can Demir Neden İstifa Etmişti?

 

Bilinçli gıda tüketimi amacıyla yaptığı analizlerle gündemi değiştiren çalışmalara imza atan Dr. Can Demir Avrupa Laboratuvarlar Birliği Türkiye temsilciliğinden ve TÜRKLAB Genel Başkanlığı görevinden istifa etmişti.Demir hileli ve sağlığa uygun olmayan gıdalar konusunda önemli çalışmalara imza  atmıştı. Sahte bal, hileli sucuk, sebze ve meyvelerde tarım ilacıyla ilgili bulgular ve tekstil ürünlerindeki kanserojen kalıntılarını tesbit eden Demir bunları kamuoyuyla da paylaşmıştı.

Diğer Haberler:
Lely’nin Türkiye Genel Müdürlüğüne Jülide İyigün atandı.

 

İşte Eski TÜRKLAB Başkanı Dr. Can Demir’in kamuoyuna yaptığı o açıklama:  

 

Turklab resim-1 Basın Açıklaması 24032011TURKLAB (Kalibrasyon ve Deney Laboratuvarları Derneği) olarak 2012 Mart ayından itibaren; Mehmetçiğe domuz eti yedirilmesi, sahte bal analizleri, sucukta hileler ve analizlerle tespit edilen olumsuzluklar, sebze ve meyvelerde kimyasal kirlilik, sahte iyi tarım uygulamaları, tekstil ürünlerinde kansorojen kimyasal kalıntıların tespiti, kozmetik ürünlerde mikrobiyolojik ve kimyasal kirlilik analizleri, oyuncaklardaki çocukları etkileyen kimyasal kalıntılar ve kanser riski, polikarbon damacanalardaki memba sularının kirlilikleri ve analiz sonuçları ve en son olarak da marketlerde satışa sunulan ürünlerde GDO analizleri ve tespit edilen GDO’lu ürünler ana başlıkları olmak üzere çoğunluğunu A Haber Deşifre programı, zaman zaman Kanal 8, S Haber, ATV, Star Tv, Radikal ve Akşam Gazeteleri gibi haber programlarında tüketiciyi bilgilendirme, kamu yöneticileri ile ürünlerin sektörünü bilgilendirme çalışmalarını yaptığımız, EUROLAB (Avrupa Laboratuvarlar Birliği) Türkiye temsilciliğini yürüttüğüm TURKLAB Genel Başkanlık görevimden istifa ettim. 09 Ekim 2012 tarihli TURKLAB yönetim kurulu istifamı onaylamıştır. İstifa gerekçesi olarak kendime ait gıda laborutavarındaki hisselerimi devir etmem nedeniyle laboratuvarda çalışma hayatıma son verdiğimden, TURKLAB’da laboratuvarları temsil etmemin etik olmayacağını belirttim. Kamuoyunun, tüketici STK’larının ve özellikle yazılı/görsel basının TURKLAB çalışmalarına yaptıkları destekler için teşekkürlerimi sunarım.

Diğer Haberler:
Tarım- ÜFE Mayıs ayında %5,74 arttı

 

TEHDİT EDİLDİK    

 

image001İstifasıyla ilgili Çiftlik Dergisi’ne  açıklamalarda bulunan Dr. Can Demir, “GDO’lu ürünleri tescil ettik. Bakanlıktan bunun üzerine tehdit edildim. Bozuk gıdayı halka yedirmemek yerine bizi susturmak, halkı susturmak gibi bir yöntem uyguladılar” dedi.“Özellike altı un aldık. Üç unun üzerinde bir şeyler saklanıyor” sanırım diyen Demir, Bakanlığı’nın GDO’lu ürünlerde Türk toplumunun sağlıklı ve güvenli beslenmesi konusunda güven vermediğini söyledi. GDO konusunda Bakanlığın TURKLAB üyelerine baskı kurduğunu söyleyen Demir, “Bu baskı sonucu oluşan ortak kanaat şudur: Bakanlık toplumuna GDO’lu ürünleri yiyerek zehirlenin demektedir” diye konuştu.

 

Ürünlerin içeriğinin analiz edilmeden alınmış olabileceğini belirten Demir, yine de spekülasyona meydan vermemek için bu konuda konuşmak istemediğini ifade etti. Sonuçta GDO konusunda Bakanlığın TURKLAB üyelerine baskı kurduğunu söyleyen Demir, “Yaptığımız GDO’lu un analizinden sonra bunlar oldu. Deşifre Programı’nda bunları yayınladık. Fatura bana kesildi.” Tehdit edildim. Yönetim kurulu üyelerim tek tek aranmış. 5 Ekim’den bu yana devam eden baskılar sonucu istifa ettim” dedi. Demir, “Şahsen hakkım önemli değil Tüketicinin hakkını aramaya devam edeceğim” diye konuştu.

 

KENDİ LABORATUVARINI DA SATTI  

 

Diğer Haberler:
Denizcilik sektörü İstanbul'da buluşacak

Bir süre önce kurduğu ve başarılı analizler yaptığı Kontrollab laboratuvarını da devreden Dr.Can Demir bundan böyle tüketicinin hakkını aramaya devam edeceğini söyledi.

 

Türklab Genel Başkanı Can Demir Neden İstifa Etti? https://www.ciftlikdergisi.com.tr/turklab-genel-baskani-can-demir-neden-istifa-etti.html


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x