Rekabet Kurulu Bu Kez Kırmızı Etçilere El Attı..!


Et firmalarına ‘fiyatları ortak belirledikleri’ suçlamasıyla soruşturma Alınan tüm önlemlere ve ithalata izin verilmesine rağmen et fiyatlarında beklenen düşüş yaşanmadı. Bu duruma büyük çiftliklerin canlı hayvan toplayıp, ortak hareket etmesi gerekçe gösteriliyor.

İddialardan yola çıkan Rekabet Kurumu da, aralarında Pınar, Aytaç, Altın Et Entegre, Namet, Kayarlar Et Sanayi ve Yaşar Birleşik Pazarlama Dağıtım’ın da bulunduğu şirketler hakkında soruşturma açtı. Piyasayı manipüle ettiklerinin tespit edilmesi durumunda bu şirketlere, cirolarının yüzde 5-10’u oranında para cezası kesilecek.

Son dönemde hızlı bir yükseliş eğiliminde olan ve Kurban Bayramı’na yaklaşık 1,5 ay kala hâlâ yüksek seyreden et fiyatları, farklı iddiaları gündeme getirdi. Fiyatlardaki ani yükselişte en büyük sorumluluğun, sayısı ve etkinliği artan büyük üreticiler olduğu öne sürülüyor.

 Hükümet, hem vatandaşların daha ucuz et yemesi hem de piyasanın normale dönmesi için adımlar atarken, bazı üreticilerin bu dönemde daha fazla para kazanmanın yollarını aradığı iddia ediliyor. Bu kapsamda belli bölgelerden toplanan hayvanların piyasaya değerinin daha üstünde bir fiyata satışa sunulduğu belirtiliyor.

Ayrıca bazı büyük şirketlerin de Ege ve Akdeniz bölgelerinde, başta oteller ve turistik tesisler gibi toplu tüketim kanallarındaki müşterilerine yönelik toplu eylemlerde bulunduğu belirtiliyor. Bu iddialar üzerine harekete geçen Rekabet Kurumu, önemli et tedarikçilerini yakın takibe aldı. Aralarında Pınar, Namet, Aytaç ve Kayarlar Et gibi kırmızı et tedarikçilerinin de bulunduğu firmaların, özellikle turistik bölgelerde et ve et ürünleri pazarında ve toplu tüketim kanallarında müşterilerine karşı ortak ‘fiyat tespiti, müşteri paylaşımı, bilgi değişimi ve rekabeti sınırlayıcı eylemler içinde bulunmak’ suçlamasında bulunuluyor.

Rekabet Kurumu kaynaklarından edinilen bilgiye göre, şirketlerin suçlu bulunması halinde ciddi oranda para cezası kesilmesi gündemde. Cezanın firmaların cirolarının yüzde 5-10’una tekabül edilebileceği ifade ediliyor. Bunun yanı sıra Rekabet Kurumu’nun, 8 bankaya da yaptıkları bazı promosyonlardan dolayı 1,5 milyar lira ceza kesileceği öğrenildi. Ceza kesilen sektörler arasında sadece bankalar yok. Kurumun ayrıca fiyat konusunda ortak hareket ettikleri iddiasıyla bazı otomobil bayilerine de yüklü miktarda para cezası kesileceği belirtiliyor. Bunun yanı sıra GSM şirketlerine de ortak tarife belirledikleri için yine yüklü miktarda para cezası gündemde. Bu tutarın iletişim şirketlerinin cirolarının binde 5’ine denk geldiği belirtiliyor.(cha)


Yazan - 1 Ekim 2010. Kategori ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x