Rekabet Kurulu onay verdi, Banvit artık Brezilyalı!


 

 

 

 

Rekabet Kurulu, Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi’nin tam kontrolünün BRF S.A. tarafından devralınmasına izin verdi.

 

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alan Banvit’in yüzde 79,48 hissesinin, 10 milyar avronun üzerinde ciroya sahip Brezilyalı gıda devi Brazil Foods’a (BRF) satışına ilişkin sözleşme, Ocak ayında imzalanmıştı. Banvit hisselerinin toplam satın alma bedeli hisse başına 11.51 TL olarak belirlendi.

 

 

 

Banvit’in konuya ilişkin açıklamasında, şirket sermayesinin yaklaşık yüzde 79,48’ine karşılık gelen hisselerin tamamının satışına ilişkin olarak 9 Ocak 2017 tarihinde hakim hissedarlar ile dünyanın en büyük gıda şirketlerinden olan Brezilya merkezli BRF S.A.’nın bağlı ortaklığı olan BRF GmbH arasında hisse satış sözleşmesi imzalandığı bildirilmişti.

 

Açıklamada, sözleşmenin imzalanmasını takiben BRF GmbH ile Katar merkezli Qatar Investment Authority iştiraki olan Qatar Holding LLC (“QH”) arasında, yüzde 60 BRF GmbH, yüzde 40 ise QH’de bulunmak kaydıyla yeni bir ortaklık oluşturulacağı ve bu ortaklığın alıcının tüm haklarını devralarak işlemin kapanışı ile birlikte, şirketin paylarının yüzde 79,48’inin sahibi olacağı bilgisine de yer verildi.

 

 

1968 yılından beri faaliyet gösteren Banvit A.Ş., Türkiye kanatlı et sektörünün önde gelen firmaları arasında bulunuyor. Türkiye’nin yanı sıra Romanya’da da yatırımları olan Banvit, ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri’nde, Dubai’de gerçekleştirdiği satış ve pazarlama yatırımlarıyla Körfez Ülkeleri’nde de Banvit markasıyla tüketicilerine hizmet veriyor.

 

 

 

Oünyanın en büyük gıda şirketlerinden biri olan BRF, Brezilya’da 35, Arjantin’de 10, Avrupa’da 2, Tayland’da 5 ve Malezya ve Birleşik Arap Emirliklerinde birer tane üretim tesisine sahip. 105.000’den fazla çalışanı olan BRF, 150’den fazla ülkeye ürün satıyor.a

 

 


Yazan - 25 Şubat 2017. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x