Yumurtalarla renklendirilen(PASKALYA) İnananlara kutlu olsun


Mis gibi sakızlı ‘Paskalya çöreği’ kokuları saracak yarın şehirleri… Paskalya Bayramı, her yıl baharın ilk dolunayından sonraki pazar kutlanıyor. Hıristiyan komşularımızın yarın kutlayacağı, renkli yumurtaların, çikolatadan tavşanların hediye edileceği bayramda ‘barış’ dileklerine ortak olmak için, bu bayramın ritüellerini hatırlayalım istedik…

Paskalya Bayramı’nda İsa’nın çarmıha gerildikten sonra üçüncü günde yeniden dirilişi kutlanıyor, bir hafta boyunca… Doğu ve Batı kiliseleri arasında farklılıklar olmakla beraber, dünya kiliselerinin çoğunda pazar günü kutlanan Paskalya Günü, Kıyam Yortusu, Diriliş Pazarı ya da Diriliş Günü olarak da adlandırılıyor. Bu bayramın simgeleri olan tavşan ve yumurta, bereketin sembolü olarak kabul ediliyor. Tavşan, doğurganlığı; yumurta yeniden yaşamı ifade ediyor.

Paskalya ateşi ve Paskalya mumu bu bayramın en önemli ritüelleri arasında. Paskalya Bayramı’nda mis gibi sakızlı çörekler pişirilir, yumurtalar kaynatılır, boyanır, sepetlere yerleştirilir, arasına da doğurganlığın sembolü olan çikolatadan tavşanlar konulur… Çocuklar, anne ve babaları tarafından evin içine veya bahçeye saklanan boyanmış yumurtaları, çikolatadan tavşanları ve diğer şekerleri arayıp bulmaya çalışır, o gün. Çocuklar yumurtaları bulma telaşı yaşarken içerideyse Paskalya çöreğinin kokusu her yeri sarar. Birçok pastanede üzerinde kıyılmış fındıklar olan bu tatlı çöreğe Paskalya Bayramı dışında da rastlarsınız ama bayramda tadı, kokusu bir başkadır…

DİĞER HABERLER
Kuru gıdada 'kar' bereketi

 YUMURTA NEDEN BOYANIR?

Bir inanışa göre, İsa çarmıha gerildiğinde yaralarından kanı akar, yere düşen bir damla kırmızı Paskalya yumurtasını oluşturur. Annesi Meryem dua ederek ve ağlayarak yanında durmaktadır. Meryem’in gözyaşları bu kırmızı yumurtaya damlayarak ince desenler oluşturur. Bunu diğer yumurtalar izler. Meryem bütün yumurtaları bir mendile toplayarak, oğlunun cenazesi için izin almak üzere Pontius Pilate’e doğru yola çıkar. Yol boyunca rastladığı her çocuğa barış içinde bir yaşam sürmelerini öğütleyerek bir yumurta verir. Pilate’in sarayına vardığında Meryem bayılır ve mendilindeki yumurtalar yuvarlanarak dünyanın her yerine dağılır.

O günden beri dünyanın her yerinde insanlar Paskalya zamanı yumurtaları süsleyerek sevgi ve barış simgesi olarak birbirlerine verirler. Bu yüzden yumurta süsleme törensel bir havada gerçekleşir. Boyama işlemine başlanmadan önce dualar edilir. Bu dualar, yumurtanın verileceği kişiye mutluluk, neşe ve iyi şans getirmesi ve onu kötülüklerden koruması adına yapılır.


10 Nisan 2012. 13:43
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x