Resif alanında yapılan bir yıllık izleme sonuçları balıkçıları sevindirdi


unnamed

 

 

Resif alanında yapılan bir yıllık izleme sonuçlarına göre; avlanılan çipura,lüfer ve  akya gibi ekonomik değeri yüksek olan balık miktarı ile kıyı balıkçıları ve sportif balıkçıların kazançlarının arttığı ortaya çıktı….

                        

                           Halim UTLU

 

Su ürünleri üretiminin artırılması,  balıkların doğal yaşam alanlarının iyileştirilmesi, denizlerdeki ve iç sulardaki biyolojik çeşitliliğin korunması ve geliştirilmesi, kıyı balıkçılığının desteklenmesi ve kaçak avcılığın engellenmesi amacıyla, geçen yıl hayata geçirilen yapay resif projesi, balık miktarı ve balıkçı gelirlerini artırdı.

 

Yapay resif projesiyle, denizin 17 – 30 metre derinliğine,her biri 1,5×1 ve 5×1,5 metre ebatlarında, toplam 6.120 adet bloktan oluşan, 7 ayrı resif alanı oluşturuldu. Edremit Körfezi’nde uygulanan resif alanının çevresini korumak içinde, 244 adet anti trol bloğu yerleştirildi.

                        

   Proje 5 yıl sürecek

 

                 2010-2012 arasında pilot bölge olarak  seçilen Edremit Körfezi’nde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulanan yapay resif projesi, meyvelerini vermeye başladı. Yapay resif projesinin etkilerini araştırmak amacıyla, Ege Üniversitesi ile ortak bir çalışma kararı da alan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,2013’te uygulamaya alınan ve 5 yıl sürecek çalışmayla, yapay resif alanındaki ekolojik ve sosyoekonomik gelişmeleri izlemeye aldı.

DİĞER HABERLER
Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Ziyareti

 

Bulgular rapor  olarak yayınlanacak

 

Ege Üniversitesi’nin resif alanında yaptığı bir yıllık izleme sonuçlarına göre; avlanılan çipura,lüfer ve  akya gibi ekonomik değeri yüksek olan balık miktarı ile kıyı balıkçıları ve sportif balıkçıların kazançlarının arttığı ortaya çıktı.

 

Ekolojik, biyolojik, ekonomik ve sosyal yönden, yapay resif alanında elde edilecek bulgular; bilimsel olarak değerlendirildikten sonra, rapor olarak yayınlanacak.

 

Özkaya,projeyi ve çalışmaları destekliyoruz

 

Öte yandan  Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (Sür-Koop) Genel Başkanı Ramazan Özkaya sorumuz üzerine,projeyi ve çalışmaları çok yerinde bulduklarını ve desteklediklerini,aynı projenin Antalya ve Karadenizde de uygulanmasının iyi olacağını,denizlerdeki koruma alanlarının da aynı şekilde genişletilerek  devam ettirilmesi gerektiğini,göller ve nehirlerde  bu anlamda yapılacak projelere de sıcak baktıklarını ifade etti.

 

Özkaya,balıkçılık sezonunun iyi  başladığını,bu dönemden bol balık beklediklerini,gelen işaretlerin de umut verici olduğunu sözlerine ekledi.


8 Ekim 2014. 16:56
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x