Restore edilen Atatürk Müzesi yeniden hizmete açıldı


 

IH6A1868

 

 

 

 

 

Aslına uygun olarak restore edilen Şişli’deki Atatürk Müzesi, Ulu Önder Atatürk’ün 77. ölüm yıldönümünde yeniden hizmete açıldı.

 

Aslına uygun olarak restore edilen Şişli’deki Atatürk Müzesi, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ’ın katıldığın bir törenle yeniden hizmete açıldı. Törende Şişli Kaymakamı Salih Işık, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ile İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen de yer aldı.

 

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, “Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü vefatının 77. senesinde rahmet ve minnetle anıyorum. Atatürk Müzesi’ni aslına uygun olarak restore ederek, yeniden hizmete açıyoruz” dedi.

 

Atatürk Müzesi’nin Mustafa Kemal ve arkadaşlarının milli mücadele azim ve gayretine şahitlik ettiğini ve vatanın düşman işgalinden kurtuluş planlarının burada hazırlandığını belirten Göksel Gümüşdağ, “Restore ettiğimiz bu eser milli mücadelenin önemli hatıralarını ve Atatürk’ün şahsi eşyalarını barındırıyor.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, bu kıymetli emanetlere sahip çıktığını, bu emanetlerin gelecek nesillere ulaştırılması noktasında hassas davrandığını vurgulayan Gümüşdağ, sözlerini şöyle sürdürdü;

 

“Müzeyi aslına uygun bir şekilde yeniledik. Restorasyon çalışmaları 734 bin liraya mal oldu. Müze için mimari proje hazırlandı. Atatürk’ün silikon heykeli yaptırıldı. Atatürk’ün kişisel eşyaları ile Türk ressamlara ait 11 adet yağlı boya tablo restorasyondan geçirildi. Mobil sesli rehberlik hizmeti hayata geçirildi. Atatürk’ün Ebediyete Yolculuk adlı kitabı bastırıldı. Atatürk’ün Yaveri Cevat Abbas’a ait kişisel eşyalar satın alındı. Teşhir üniteleri yenilendi. Atatürk Müzesi’nin nice uzun yıllar milletimize tarih şuurunun kazandırılması noktasında hizmet etmesini diliyorum.”


Yazan - 13 Kasım 2015. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x