Romanya Büyükelçisi “Tuna Nehri Üzerine Ankara Köprüsü Kurun”


 gemi-nehir

 

 

 Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Ankara’nın sanayi ve ticaretteki gelişimine paralel olarak ATO’nun da daha iyi hizmet verebilmek için yapısında yeni düzenlemelere gittiğini belirterek, “Yeni kurulan Projeler ve AB Müdürlüğümüzle dünyaya açılacağız” dedi.

 

ATO Başkanı Salih Bezci, Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Radu Onofrei’yi makamında kabul etti. Romanya’nın Türkiye’nin Balkanlardaki en büyük ticari ortağı olduğunu belirten Bezci, iki ülke arasındaki ilişkilerin Romanya’da yatırım yapan işadamları ve yaklaşık 60 bin soydaş sayesinde sosyal ve kültürel boyutta da devam ettiğini anlattı.

 

İki ülke arasında bavul ticaretiyle başlayan ilişkilerin 6 milyar dolarlık bir hacme ulaştığına dikkat çeken Bezci, şunları söyledi:

 

Kentimizin gelişimi için ihracat artışı, bunun için de dış ülkelerle ilişkiler çok önemli.  ATO olarak Romanya ve diğer ülkelerle ilişkilerimizi geliştirerek Ankara’nın dış ticarette daha fazla söz sahibi olmasını istiyoruz. Bu hedeflere yönelik çalışmak için ATO bünyesinde yeni düzenlemelere yöneldik, Projeler ve AB Müdürlüğü kurduk. Yeni birimimizle yapacağımız faaliyetlerle dünyaya açılacağız”

 

-ATO ÜYELERİNE VİZE KOLAYLIĞI-

 

AB ile yürütülen vize muafiyeti anlaşması yürürlüğe girinceye kadar işadamlarının en büyük sorununun Shengen vizesi olmaya devam edeceğini anlatan Bezci, Romanya Büyükelçiliği’nin ATO üyesi işadamlarına vize konusunda kolaylık sağlamasını istedi.

DİĞER HABERLER
Şenpiliç, Çiftlikten Sofraya’ya çiftlikte bir gün geçirmeye davet ediyor…

 

Romanya Büyükelçisi Radu Onofrei de, ATO Başkanı Bezci’nin önerisine olumlu karşılık vererek, ATO üyesi olduğunu belgeleyerek büyükelçiliğe başvuru yapan işadamlarına 1 yıldan 5 yıla kadar, çok giriş çıkışlı vize verebileceklerini söyledi. Büyükelçi Onofrei, Türkiye’nin AB’ye üyeliğini desteklediklerini belirterek, “Vize uygulamasının kaldırılması bizim idealimizdir” dedi.

 

-TÜRK İŞADAMLARIYLA GURUR DUYUYORUZ-

 

Büyükelçi Onofrei, Türkiye ile Romanya’nın ticari ilişkilerine değindiği konuşmasında,   son 20 yıllık dönemde 20 bin civarında işadamının Romanya’da yatırım yaptığını anlatarak, “Türk işadamlarıyla gurur duyuyoruz” dedi.

 

Romanya’daki işadamlarının Avrupa genelinde de etkin hale geldiğini kaydeden Büyükelçi Onofrei, Romanya’da fabrika satın alarak Avrupa’nın en büyük buzdolabı ve çamaşır makinası üreticisi haline gelen Arçelik’i örnek verdi.

 

BÜYÜKELÇİ’DEN “TİCARET KONFERANSI” ÖNERİSİ

 

Türkiye ile Romanya’nın ticari ilişkilerinin geliştirilerek 10 milyar dolarlık seviyeye ulaşmasını hedeflediklerini belirten Büyükelçi Onofrei, iki ülkenin ortaklaşa bir ticaret konferansı düzenlemesini önerdi.  Büyükelçi Onofrei, yatırım konularının ele alınacağı konferansta, her iki ülkede yatırım yapan işadamlarının deneyimlerini ve bu deneyimlerinden yola çıkarak yatırım fırsat ve zorluklarını anlatabileceklerini söyledi.

 

ATO’nun web sitesinde Romanya’ya ilişkin başlık açılmasını ve bu başlık altında yatırımcılara yönelik bilgilere yer verilmesini isteyen Büyükelçi, gelecekte ATO ile Bükreş Ticaret Odası’nın birlikte Türk Romen ticaret Odası oluşturmasını arzuladıklarını kaydetti.

DİĞER HABERLER
Satılık pasaport: Hangi ülke kaça vatandaşlık veriyor?

 

-İPEKYOLUNU TEKRAR İNŞA ETMEMİZ GEREKLİ-

 

Türkiye ve Romanya işadamlarının yeni ilişkiler kurması için desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Büyükelçi Onofrei, Romanya’daki yatırım alanları hakkında bilgi verdi. Köstence ile Pendik arasında oluşturulacak hatla Ro-Ro taşımacılığı yapılabileceğini ve Romanya’nın Avrupa’ya ihracatta önemli bir üs olabileceğini ifade eden Büyükelçi sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Türkiye’nin ihraç ürünlerini en kısa sürede ve en maliyetsiz nasıl taşıyacağını düşünmesi gereklidir. Bunun için en iyi yol Tuna nehridir. Tuna Nehri Avrupa’ya kadar uzanan bir yoldur. Tuna nehri üzerine Ankara köprüsü kurmanızı öneriyorum. İpekyolunu yeniden inşa etmemiz gerektiğini düşünüyorum”

 

Büyükelçi Onofrei, Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu’nun Şubat ayında Türkiye’ye geleceğini de bildirdi. 


12 Aralık 2013. 12:21
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x