Rotahaber Genel Yayın Yönetmeni Ünal serbest bırakıldı

13 Nisan 2013. 17:31

130420131013048164007Rotahaber Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık sabah saatlerinde Adana’da gözaltına alınmasının ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

 

Rotahaber Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık, Adana Basın savcısı Duran Yılmaz’ın oğlu ve dönemin Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak hakkındaki iddiaları haberleştirdiği gerekçesiyle Adana’da gözaltına alınan Ünal Tanık mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

 

Ünal Tanık, Portakal Çiçeği Karnavalı’na katılmak üzere bulunduğu Adana’da sabah saatlerinde polis tarafından gözaltına alınmıştı.

 

Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık olayı şu sözlerle açıklamıştı: “Portakal çiçeği festivali için gittiğim Adana’da bir haberden dolayı tutuklandım. Polisler eşliğinde götürülüyorum. Daha telefonumu almadılar. Karakoldan doktor raporuna giriyoruz. Oradan cezaevi. Bir savcı hakkında yayınladığımız bir haberden dolayı. Twiiter sesli olsa idi polis sesleri de duyulurdu” ifadelerini kullanmıştı.

 

130420131159008540933_3Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, otellerde konaklayan kişilerin kimliklerinin sisteme girilmesi ve bunların aranan kişilerden olup olmadığının otomatik olarak bilgisayar ortamında karşılaştırıldığını hatırlatarak, Tanık’ın da aynı işleme tabi tutulduğunu söyledi.

 

Ünal Tanık hem özgürlüğüne hem de kızına kavuştu:

 

Tanık’ın hakkında geçmiş yıllardan kalan adli arama ve yakalama kaydı olması nedeniyle karakola davet edildiğini belirten Coş, şunları kaydetti:”Kendisiyle görüştüm, bir ihtiyacı olup olmadığını sordum, hatta gerekiyorsa avukat göndermek konusunda kendisine teklifte bulundum. Teşekkür etti, herhangi bir ihtiyacı olmadığını, arkadaşların da ilgilendiğini ifade etti. Nöbetçi hakim müsait olduğunda tahmin ediyorum ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılacak. Geçmiş yıllardan kaynaklanan bir mesleki faaliyetle ilgili olarak bir yayının, internet medyasının içeriğinden çıkarılması konusuyla ilgili olarak oluşan bir problemden dolayı bunun olduğunu Ünal bey bana ifade etti. Bir yanlışlık olduğunu ifade etti. İnşallah en kısa zamanda düzelir. Biz de tabi adli bir işlem olduğu için müdahale edemiyoruz ama takip ediyoruz. Herhangi bir ihtiyacı olursa yanındayız. Yardımcı olmaya devam edeceğiz.”

Coş, bir gazetecinin “gözaltı sürecinin zamanlamasının manidar” olduğu iddiasına ise şu yanıtı verdi:

Diğer Haberler:
Kara listedeki esnaf için 'af' düzenlemesi

“Her türlü yorumu yapabilirsiniz ama bu standart bir şey. Nereye giderseniz gidin bu Ankara’da da yapılıyor. Eğer bir şahıs hakkında arama kaydı varsa bundan emniyet müdürünün, valinin, başsavcının bile haberi olmuyor. Bu alt seviyede yapılan teknik bir işlem. Akşam Ünal beyle yemekte beraberdik. Bu bizim de sizin de başınıza gelebilir. Geçmişte mevcut adli bir prosedürden, işlemden kaynaklanan bir şey. Söz konusu kayıtların işlenişinde ya da uygulamada verilen arama, yakalama kararlarında bir yanlışlık varsa oda Ünal beyin şikayeti halinde araştırılır, soruşturulur. Ünal Tanık, bugün adli makamlara çıkarılacak, nöbetçi hakim, savcı arkadaşların müsait olması bekleniyor. Sosyal medyada, ‘vali davet etti, savcı tutukladı’ gibi bazı şeyler yazılmış. Henüz daha bir tutuklama işi yok. Sonuçta yetkili hakim ve savcının talimatına göre polislerimiz hareket edecek.”

Vali Coş, bir soru üzerine de “Bana Ünal beyin ifade ettiği kadarıyla; bir yayın içeriğinin siteden kaldırılmasına ilişkin bir talebi yerine getirmediği gerekçesiyle bir şikayette bulunulmuş ve işlem yapılmış. Ünal bey de bana o yayında kaldırma teklifinin kendilerine ulaşmadığını, bir adres değişikliği nedeniyle böyle bir karışıklığın yaşanmış olabileceğini, kendilerinin bu konuda bir ihmallerinin olmadığını, muhtemelen kendilerine gerekli tebligat yapılmamasına rağmen bir arama kaydı çıkarılmış olabileceğini ifade etti. Özellikle cevap hakkının kullanılmasına, düzeltme hakkının kullanılmasında fevkalade duyarlı olduklarından da bahsetti” diye konuştu

Diğer Haberler:
Bir dönem daha kapatılıyor

 

 

 

 


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x