DSM’nin “Besleme Ödülü 2011” Dr. Yves Nys’e Verildi


Royal DSM, uluslararası yaşam ve materyal bilimi firması, Hayvan Beslemesi araştırması dalında, Besleme Ödülü 2011’i, kanatlı beslemesi ile ilgili yapmış olduğu araştırmalarla sağladığı üstün katkılardan dolayı, INRA’dan (Fransa Uluslararası Tarım Araştırma Enstitüsü) Dr. Yves Nys’e vermeyi uygun bulmuştu.

Dr. Nys,  yirmi yıla yayılan kariyeri esnasında, Kanatlı Besleme Bilimi alanında yeni yaklaşımları geliştirmek için daha ucuz ve önemli bir hayvan proteini kaynağı olan, Kanatlı Eti ve Yumurta ürünlerinin kalitesini arttırmak adına sınırları zorlayan çalışmaları ile tüm dünya’da tanınıyor.

Uluslararası Jüri Komitesine Başkanlık eden DSM Nutritional Products Araştırma, Et Geliştirme Başkan Yardımcısı Dr. Georg Kau tarafından uluslararası ön seçim komitesi tarafından belirlenen adayların arasından, oybirliğiyle Dr. Nys  bu ödüle layık bulundu.

Nakit 50.000 Euro tutarındaki ödül, Çeşme (İzmir), gerçekleşen 18. Kanatlı Beslemesi Avrupa Sempozyumu’nda  (ESPN 2011) Dr NYS’e, büyük bir izleyici kitlesi önünde takdim edildi.

Konuyla ilgili konuşma yapan Dr. Kau şunları söyledi: “Besleme Ödülünü takdim ederek, insan ve hayvan beslemesi alanlarında, bilimin ilerlemesine özel katkıları bulunan kişileri hem takdir etmek hem de ödüllendirmek istiyoruz. Bilime dayalı hayvan beslemesi Et sağlığı dalında lider ürünler üreten bir firma olarak, yapılan bilimsel araştırmaların, karşılaştığımız sorunlara yenilikçi çözümler sağlaması açısından (dünyada hızla büyüyen nüfus için gıda ve beslenme güvenliğini sağlamak gibi) önemli bir rol oynadığına inanıyoruz. Bugün burada, kanatlı beslemesi dalı üzerinde çalışan dünyanın en iyi bilim adamlarından birini onurlandırmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

DİĞER HABERLER
Evcil Kuşlarda Bağırsak Solucanları

Juri Komitesine göre, Dr. Nys, kanatlı ürünlerinin kalitesinin geliştirilmesinde beslemenin rolünün öneminin dünyaya tanıtılması üzerinde çok önemli katkılarda bulunduğu ifade ediliyor. Dr. Nys, bir bilimsel yayın arşivi ortaya çıkarmış. Yayınlarında -besleme, fizyoloji ve moleküler biyoloji (kanatlı ve yumurta kalitesinde mineral metabolizması üzerine yeni bir anlayışın ortaya çıkmasını sağlamış) ile ilişkilendirdiği ifade ediliyor.

Kanatlı Beslemesi Araştırmasında Önemli Bir İsim

Dr. Yves Nys, Ziraat Fakültesi mezunu olup, Doktora derecesini hayvan beslemesi dalında Paris 6 Üniversitesi’nden aldı. Farklı Avrupa ve Kanada Üniversitelerinde yaptığı birkaç araştırma haricinde, iş yaşamının çoğunluğunu INRA’nın Tours (Fransa) bölümünde geçirdi. Dr. Nys, sadece kanatlı araştırmasına dayanan bu enstitüde, 2002-207 yılları arasında direktörlük yaptı. Şu anda INRA’da Araştırma Bölümü Direktörüdür. Bir fizyolojist ve beslemeci olarak, Dr. Nys, kanatlı yumurtasının oluşumu, yapısı, kalitesi ve doğal korumalar ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda uzmanlaşmıştır. Onlarca yıl boyunca yaptığı çalışmalarda mineral metabolizması, yumurta kabuğunun yapısı, damızlık tavukların beslenmesi ve fizyolojisi, kanatlı beslemesinde spesifik fayda sağlayan hayvan yemlerinin değerlendirilmesi ve kanatlı üretimi çevreye zararı minimum olacak, sürdürülebilir yolların gelişimini araştırmıştır. Dr. Nys, geniş bir bilimsel ağa sahip olup, pek çok bilimsel konferans organize etmiştir. En son 2010 yılında Tours Fransa’da, Avrupa Kanatlı Konferansı’nda başkanlık yapmıştır. Dr. Nys, meslektaşları arasında yüksek bir itibara sahip olup, uluslararası kanatlı besleme araştırma camiasında sıklıkla bilimsel yayınlarına atıfta bulunulmaktadır. 180’in üzerinde bilimsel makale, kitap bölümü ve inceleme makaleleri yayınlamış olup, 3 adet kitap için düzenleme yapmıştır. Kısa süre önce Lasi, Romanya’da, Tarım Bilimleri ve Veteriner İlaçları Üniversitesi’nden Dr. Honoris Causa unvanını almıştır.

DİĞER HABERLER
ALO 174 Gıda Hattı Aracılığıyla 10 Ton Peynire El Kondu

Dr. Nys şu anda WPSA’nın Avrupa Federasyonu’nun başkanlığını yapmakta.Ödülü kazanmış olmasıyla ilgili, Dr. Nys :”Kanatlı bilimi dalında, 30 yılı aşkın bir süredir, enerji ve coşkuyla yapmış olduğum çalışmaları takdiren bana verilen DSM Besleme Ödülü 2011’i almaktan mutluluk ve onur duyuyorum. Ayrıcalıklı insan desteğine ve kaliteli araştırma birimlerine güvenebildiğim INRA’da, kanatlı beslemesi ve tavuk metabolizması üzerine araştırma yapmama olanak sağlanmıştır. İş arkadaşlarımı, uluslararası akademik ve endüstriyel ağlara katılmaya, kanatlı sektörünün gelişimini desteklemek için kanatlı modelini farklı akademik birimleri ilgilendiren yaklaşımlarla incelemeye ikna edebilmiş olmanın gururu içindeyim:”

DSM BESLEME ÖDÜLÜ

DSM Besleme Ödülü, DSM Bright Science Ödül Programının bir parçasıdır. Her iki senede bir takdim edilmekte olup insan Et hayvan beslemesi dalları arasında değişir. Hayvan Beslemesi üzerine olan, DSM Besleme Ödülü, Besleme bilimleri üzerindeki yenilikçi araştırmalar gözönüne alınarak verilmektedir. Temel olarak doğa ve/veya hayvan beslemesi ile bağlantılı önemli araştırma sorularına çözüm üretecek konularda yapılacak araştırmalar bu ödülün kapsamındadır.

DSM-Bright Science. Brighter Living Royal DSM N.V. sağlık, gıda ve malzeme alanında faaliyet gösteren bilim odaklı global bir şirkettir. DSM Yaşam Bilimleri ve Malzeme Bilimleri konusundaki kendine özgü yetkinliklerini birleştirerek tüm paydaşları için sürdürülebilir değer yaratmak amacıyla ekonomik refah, çevresel ilerleme ve sosyal gelişme konularında fayda sağlamaktadır. DSM global pazardaki gıda ve besin takviyeleri, kişisel bakım, yem, ilaç, tıbbi cihazlar, otomotiv, boya, elektrik ve elektronik, yaşam koruyucular, alternatif enerji ve biyo bazlı malzemeler gibi besleyen, koruyan ve performansı arttıran yenilikçi çözümler sunar. DSM 22.000 çalışanı ile 9 milyar Euro yıllık net satış gerçekleştirmektedir ve New York Borsası’na kotedir.

DİĞER HABERLER
Erol Alpsoykan hayatını kaybetti

 


21 Kasım 2011. 16:58
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x