Rumlarla ‘lahmacun’ krizi


Daha önce baklavayı sahiplenen Rumlar, lahmacunu da “lachmazou” adıyla Kıbrıs hamur işi olarak üretip satmaya başladı
 
Türk tatlısı baklavayı “Yunan geleneksel tatlısı” diye İngilizler’e pazarlayan Kıbrıslı Rumlar, şimdi de lahmacunu, “lachmazou” adıyla “Kıbrıs ev yapımı hamur işi” sahiplenmeye kalkıştı.

İngiltere’nin başkenti Londra’nın doğusundaki Exel Fuar alanında düzenlenen “Londra Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı”nda (The International Food and Drink Event – IFE 2011) stand açan Kıbrıslı Rumlar, Türk mutfağının en sevilen hamur işlerinden lahmacunu, “Kıbrıs ev yapımı hamur işi” diye tanıttı.

Kendi alanında dünyanın 5’inci büyük organizasyonu olan ve bugün açılıp 18 Mart’a kadar sürecek fuarda 18 Türk firması, toplam 153 metrekarelik alanda ürünlerini sergiliyor.

TADINI BOZDULAR

Baklavayı sahiplenmeye çalışan ancak Türk ustaların yaptığı baklavanın lezzetini tutturamayan Rumlar, “lachmazou” adını verdikleri Gaziantep ve Şanlıurfa’ya ait olan geleneksel hamur işi lahmacunun da tadını bozdu.

İşadamı Hüseyin Özer, baklavanın ardından lahmacuna el atan Kıbrıslı Rumlar’ın, lahmacunun da tadını kaçırdıklarını söyledi. Baklava yapmayı beceremeyen Rumlar’ın, lahmacun yapmakta da usta olmadıklarını belirten Özer, şöyle dedi:

“YAPMAYI BECEREMİYORLAR”

“Rumlar’ın baklava ve lahmacunu bizden kopyalamalarına bir şey demiyorum. Ancak ikisini de yapmayı beceremiyorlar. Onların yaptığı lahmacunu denedim. Salçası boldu ve etin lezzeti yoktu.

DİĞER HABERLER
Migros'tan poşetsiz alışverişe destek

Belki farklı olsun diye tavuk etinden yapmışlar ama yine de tutturamamışlar. Önce baklavayı Yunan geleneksel tatlısı yaptılar. Şimdi de lahmacunu “lachmazou” yaptılar. Bundan sonra ne gelecek merak ediyorum.”/DHA


15 Mart 2011. 10:16
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x