“Ruslar Daha Çok Etkilenir”


Faruk-Çelik-2009

 

 

 

 

Faruk Çelik’ten Rusya açıklaması

 

 

 

Tarım Bakanı Faruk Çelik, Türkiye ve Rusya ilişkileri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu

 

 

 

Tarım Bakanı Faruk Çelik, Türkiye ve Rusya arasında Salı günü Suriye sınırında bir Rus savaş uçağının angajman kuralları çerçevesinde düşürülmesiyle gerilen ilişkilerle ilgili açıklamalarda bulundu.

 

 

Faruk Çelik, iki ülke arasında sadece ekonomik değil sosyal ve kültürel alanda da bağlar olduğunu belirterek, uçağın düşürülürken hangi millete ait olduğunun bilinmediğini vurguladı. Çelik, her ülkenin kendi güvenliğini sağlamasının zorunlu olduğunu, yaşanan olayın neden yaşandığına başka mecralara uzanmadan spesifik olarak bakılması gerektiğini belirtti.

 

 

Bakan Faruk Çelik; “Olayın kusur anlamında spesifik çerçevede ele alınması gerekirken ulusal hislerle başka alanlara taşınmasının doğru olmadığın inancı içerisindeyim” dedi.

 

 

 

“RUS ÇİFTÇİSİ DAHA ÇOK ETKİLENİR”

 

 

Faruk Çelik açıklamalarına şöyle devam etti:

“Tarım alanında Rusya ile çok ciddi bir alışverişimiz var. Rusya’ya yılda 1 milyar 270 milyon dolarlık tarım ürünleri ihracatı yapılırken Rusya’dan 2 milyar 850 milyon dolarlık ithalat gerçkeleştiriyor. Yaşanan sorun ile ilgili çözüm aramak varken konuyu ekonomik alanlara sıçratmanın doğru olmayacağını ve bu tarz yaklaşaımların iki ülke ilişkilerine fayda sağlamayacağı inancı içerisindeyiz. Burada ithalata ve ihracatımıza baktığımız zaman hem Türk hem Rus üreticisi etkilenecek, hatta Rus üreticisinin daha çok etkilenecektir. Soğukkanlı şekilde olaya yaklaşılması gerektiğinin doğru olacağını düşünüyorum. Konu ile bağlantılı Dışişleri ve Ekonomi bakanlıkları çalışmalarını sürdürüyor. Bugün öğleden sonra yapacağımız ilk bakanlar kurulu toplantısında da konu bakanlıkları ilgilendiren boyutlarıyla ele alınacak ve toplantı sonunda hükümet sözcümüz açıklama yapacak.

 

 

“RESMİ BİR AMBARGO KARARI ULAŞMIŞ DEĞİL”

 

 

Yetkililer arasında çalışma ve diyaloglar sürdürülüyor. İki dost ülke arasındaki ilişkiler gerçekten gereksiz alanlara taşınmaz ve aklı selim hareketlerle sorunun çözümü konusunda çalışılırsa sonuca ulaşırız. Bize resmi bir ambargo kararı ulaşmış değil.

 

 

Ayrıntılı şekilde bakanlıkla ilgili birfinglerimizi alıyoruz. Önümüzdeki dönemde kısa orta ve uzun vadeli çalışmalarımızla ilgili detayları paylaşacağız. Kısa zamanda nereden nasıl başlayacağımızı, yürütülen projelerle birlikte hangi alanlara öncelik verilmesi gerektiğini sivil toplum kuruluşları ve üreticilerle biraraya gelerek planlayıp kamuoyu ile paylaşacağız.”

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Pazartesi günü Fransa’nın başkenti Paris’te yapılacak İklim Konferansı’nda biraraya gelmeleri bekleniyor.

 


Yazan - 27 Kasım 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x