Ruslar Türk Tavukçuları Yokuşa Sürmeyi Devam Ettiriyorlar ..!


SERDAR KONURALP

Amerika ile tavuk ithalatında ‘Klor’ sorunu yaşayan Rus piliç eti tedarikçileri 680 bin ton tavuk eti için başka pazarlar aramaya başladıklarında Türkiye’de bu listeye dahil olmuştu.

Doğalgaz dahil Türkiye ile bir çok ticari  ilişkiye giren Rus yetkililer, tavukçuluk sektörü ile de yakın temasa geçerek Amerika ile yaptıkları piliç eti ihracatını askıya aldıklarını ve bundan böyle Türkiye ile de bu konuda anlaşmaya açık olduklarını belirterek bir çok uzmanı ülkemize gönderdiler.

Ülkemize gelen Rus uzmanlar  ilk şart olarak AB ülkelerinin inceleme yaptıkları tavukçuluk entegre kuruluşlarının listesini alarak işe buradan başladılar.Bir süre  bu incelemeleri bitiren Rus yetkililer ülkelerinde raporları bir üst seviyedeki amirleri ile incelediler fakat bu kez de fiat sorunu ortaya  çıktı.

Bilindiği gibi Amerikan halkı but yerine yıllardır piliçte göüüs etini tercih ediyordu.Bunun için bu ülkedeki pazarlamacılar göğüs etini yüksek fiyattan satarak but’u ucuza getirerek bunun da tonunu 1350 Amerikan dolarına Rusya’ya ihraç ediyorlardı.Bir de Amerika tavukçuluk kuruluşlarına büyük oranda teşvik vererek destekliyordu.

İşte bu noktada Rus yetkililer Amerika’dan piliç butunu 1350 dolardan aldıklarını öne sürerek bu fiyata Türkiye’den ithalat yapabileceklerini öne sürdüler.Bu teklife Türk tavukçuluk sektörünün olumlu cevap vermesi mümkün değildi.Zira devletten aldıkları teşvikle ancak tonunu 1800-1850 Amerikan dolarına verebiliyorlardı.

DİĞER HABERLER
İndirilen Tavuk Ürünlerinin Fiyatları Neden Tüketiciye Yansımıyor?

Bu istekleri yerine gelemeyen Ruslar yeni ticari anlaşmalar yapmak için Türkiye’ye geldiklerinde bu kez  ileri işlem görmüş hazır piliç eti ile ilglilendiklerini beyan ederek Türkiye’deki 11 Tavukçuluk Entegre kuruluşunu incelemek için bir heyet daha yolladılar.Bu heyette günlerce bu entegre tesisleri incelediler ve gittiler.

BU KEZ  TESLİM SORUNU YAŞANIYOR

Bilindiği gibi ülkeler yaptıkları anlaşmalarla ithal ettikleri ürünlerin teslim yerlerini belirlerler.Ruslar da AB ve Amerika ile yaptıkları anlaşmalarda Saint Petersburg’u teslim yeri olarak belirlemişler ve ithalatı buradan teslim alıyorlarr.

Rus yetkililer son geldiklerinde Başbakan yardımcısı ithal edilecek malların Gürcistan’ın üstündeki Soçi limanında  teslimatın yapılacağını söylemişti, fakat sonra da Saint Petersburg limanı adres gösterildi.

Saint Petersburg dünya’nın bir ucu idi  ve  şirketler bu yolun masrafına katlanamazlardı.Zira Rus yetkililerin bir istekleri de donmuş ürün yerine Frigofrik arabalar ile nakliyelerin yapılmasıydı.Böylelikle Türk tavukçuların ihracat hevesi de kursaklarında kalmış oldu.

 Bu arada Rus yetkililer istedikleri bütün anlaşmaları almış durumdalar.Bakalım yeni Rus yetkililer turistliğe ne zaman tekrar gelecekler? Mutlaka bekliyoruz gözlerimiz yolda.


16 Aralık 2010. 15:56
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x